23 Nisan ile ilgili ansiklopedik bilgi

'Güncel Bilgiler' forumunda Demet tarafından 5 Tem 2012 tarihinde açılan konu

 1. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ülkemizde ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde resmi bayram olarak kutlanan ulusal bayramlarımızdan birisidir.
  Gazi Mustafa Kemal Atatürk TBMM'nin açılış tarihi olan 23 Nisan'ın bayram olarak kutlanmasına karar vermiş ve yalnızca Türk çocuklarına değil tüm dünya çocuklarına armağan etmiştir. Bu hareketi Atatürk'ün çocuklara olan güveninin bir göstergesidir.
  Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk bu hareketiyle savaş yıllarında öksüz ve yetim kalan çocuklara moral olmasını da düşünmüştür.
  23 Nisan 1920 Büyük Millet Meclisi'nin açılış günüdür. Mustafa Kemal Paşa Ulusal Kurtuluş Savaşı'nı başlatmak için İstanbul'dan Samsun'a 19 Mayıs 1919 günü geldi. Samsun'dan Amasya'ya, oradan Erzurum'a ve Sivas'a gitti. Sivas ve Erzurum'da kongreler topladı. Mustafa Kemal Paşa egemenliğin ulusta olduğuna inanıyordu. Bu inançla "Ulusu yine ulusun azim ve kararı kurtaracaktır. Tek bir egemenlik vardır, o da ulusal egemenliktir." ilkesini öne sürdü. Yurdun dört bir yanından seçilip gelen temsilciler Ankara'da 23 Nisan 1920 günü toplandılar.
  Ulusal Kurtuluş Savaşıyla ilgili bütün kararlar bu mecliste alındı. Mustafa Kemal Paşa'nın önderliğinde Türk ulusu ulusal inancın nelere baş gelebileceğini gösterdi. Ezilen uluslara kurtuluş yolunu açtı. Bağımsızlık savaşının öncüsü olan İstiklal Savaşı yeryüzünün öteki uluslarına örnek oldu
   
Yükleniyor...