23 Nisan Hakkında Kısa Bilgi

'Önemli Gün ve Haftalar' forumunda EyLüL tarafından 18 Ara 2012 tarihinde açılan konu

 1. 23 Nisan Hakkında Bilgiler


  23 Nisan 1920′ de TBMM nin açılmasıyla kutlanmaya başlanan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı her yıl 23 Nisan tarihinde ülkemizde büyük bir coşkuyla kutlanıyor.

  23 Nisan 1920 yılında açılan TBBM'nin ilk amacı bağımsızlık mücadelesinin planlı bir şekilde yürütülmesini ve düşmanın ülke topraklarından bir an evvel çıkarılmasını sağlamaktı.

  Ülke içerisinde yaşayan bazı azınlıkların çıkardığı sorunlar ve düşman kuvvetlerine verdikleri destek Türk Milletinin işini oldukça güçleştirdi ise de istenilen sonuca sonunda ulaşılmış cumhuriyetin ilanı ile özgür ve demokratik bir yaşam tarzı benimsenmiştir.

  Mustafa Kemal Atatürk, Meclisin açılış tarihi olan 23 Nisanın bayram olarak kutlanmasına karar vermiş, daha sonra bu bayramı Türk çocuklarına armağan etmiştir.

  Sevginin, dostluğun ve dünya barışının önemini hatırlatan 23 Nisan Bayramı bütün dünya ülkelerince takdir edilmektedir. Atatürkün Geleceğin büyükleri dediği çocukların kültürel anlamda etkileşimde bulunmaları sağlanarak dünya barışının ne derece önemli olduğu mesajı verilmektedir.

  Üklemizde her yıl 23 Nisanda geleneksel olarak Çocuk Şenliği düzenlenmektedir ve bu şenliklere dünya ülkelerinden çocuklar da katılmaktadır.