23 Nisan 1920 de Ne Oldu

'Önemli Gün ve Haftalar' forumunda Bella tarafından 5 Nis 2012 tarihinde açılan konu

 1. 23 Nisan 1920 ,


  23 Nisan 1920 Önemi TBMM,
  23 Nisan 1920 de Ankarada Türkiye Büyük Millet Meclisi kuruldu. O sırada ülkemizi işgalden kurtarmak ve bağımsızlığımızı kazanmak için mücadele ediyorduk. Bu mücadelenin önderliğini yapan Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları, halkın desteği olmadan başarıya ulaşılamayacağını biliyorlardı. Halkın seçtiği temsilcileri aracılığıyla kendi kendini yönetmesi çok önemliydi. Yeni Türkiye bu temel üzerinde yükselecekti. Bu yüzden Anadolunun her tarafından seçilen temsilciler Ankaraya gelerek Türkiye Büyük Millet Meclisini oluşturdular. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Büyük Millet Meclisinin ilk kez kapılarını açtığı gün olan 23 Nisanı çocuklara armağan etti.

  [​IMG]

  Çünkü bugünün çocuklarının yarının büyükleri olduğunu biliyordu. 23 Nisanı törenlerle, şenliklerle, oyunlarla, coşkuyla kutluyoruz.

  Neden dünya çocuklarıyla paylaşıyoruz?

  Yıllardır türlü eğlencelerle ve coşkuyla kutladığımız bu şenlik, sizin de bildiğiniz gibi, dünyada çocukların sahip olduğu tek bayram. UNESCO, 1979 yılını Çocuk Yılı olarak ilan edince, Türkiye Cumhuriyeti, 23 Nisan bayramını dünya çocuklarıyla kutlamaya karar verdi. O yıl kutlamaya 6 ülke katıldı, ama her yıl bu sayı bü sayı büyüdü ve bütün dünya çocuklarının kutladığı uluslararası bir bayram haline geldi.