22 Temmuz 2009 Güneş Tutulması

'Teknoloji Haberleri' forumunda Wish tarafından 8 Temmuz 2009 tarihinde açılan konu


 1. 22 Temmuz 2009 Güneş Tutulması
  Güneş Tutulması
  Güneş Tutulması Ne zaman
  Türkiyeden Güneş Tutulması Hangi Saatte Gözükecek
  Dünyada Güneş Tutulması Nerelerden İzlenebilecek
  Güneş Tutulması Ne Gibi Etkiler Yapacak

  [​IMG]

  Yılda en az 2 kere gerçekleşen Güneş tutulması bu yıl ikinci ve son kez 22 temmuz tarhinde gerçekleşecekmiş. 22 Temmuz tarihinde gerçekleşek olan güneş tutulması Hindistan, Güney ve Doğu Asya, Japonya, Endonezya’nın kuzeyi ve Filipinler’de rahatlıkla gözlemlenebilecek ülkemizde bu güneş tutulması Türkiye saati ile 03.53′de gerçekleşecek.
  Yıllara göre tam tutulma anının dakika mertebesinde değişebildiğine dikkati çeken Esenoğlu, bu yılki 6 dakika 39 saniye ile en uzun güneş tacının izlenebileceğini vurguladı.
  Bu süre içinde, dünyanın gündüzünün dolunay karanlığındaki akşama dönüşeceğini ifade eden Esenoğlu, “Bu geniş ölçekli ani kararma nedeniyle, güneş tutulmasından haberi olmayan hayvan ve bazı bitki türlerinde alışık olunmayan biyolojik-bünyesel-yapısal değişimler olabilir” dedi.
  “Bu tutulmanın en önemli özelliği, en fazla sürede taç tabakasının bilimsel amaçlı gözleminin yapılmasına izin veriyor olmasıdır. 6 dakika 39 saniye, arka arkaya en fazla miktarda ve pozda gözlem verisi alınmasına olanak veriyor” diyen Esenoğlu, Türkiye’den Elazığ ve Tokat-Turhal’dan izlenen 1999 yılındaki tam güneş tutulmasının sadece 2 dakika 15 saniye sürdüğünü hatırlattı. Esenoğlu, bu kısa sürede bilimsel verilerin zor da olsa alındığını belirtti.
  Yr. Doç. Dr. Hasan Esenoğlu, 2006′da Antalya’dan izlenen tam güneş tutulmasının ise 3 dakika 40 saniye sürdüğünü anımsattı.

  -Alıntı-
    2. Cevap: 22 Temmuz 2009 Güneş Tutulması

  wish harika bilgiler eline sağlık:f118:
    3. Cevap: 22 Temmuz 2009 Güneş Tutulması

  Teşekkürler paylaşım için wish.
  Ancak TSÎ ile 03.53'te gerçekleşecek güneş tutulmasını ülkemizde nasıl gözlemleyecegiz zaten zifiri karanlık o saatte ve güneş görüş açımızda değil izlemek içinde gidilmezki hindistana
  tekrarınımı istesek :)