21 bin yeni memur alınacak

'Haberler' forumunda Alya tarafından 12 Ocak 2009 tarihinde açılan konu


 1. Hükümet, çeşitli kamu kurumlarında görevlendirilmek üzere 21 bin yeni memur alacak. İşte memur alınacak kurumlar.


  Bu yıl çeşitli bakanlıklarda istihdam edilmek üzere sözleşme süresi 2009 yılı olarak belirlenen 21 bin 193 geçici personel alınacak.

  Bakanlar Kurulu'nun "Kamu Kurum ve Kuruluşlarındaki Geçici Mahiyetteki İşleri Yürütmek Üzere Geçici Personel İstihdamı ve Bu Personele Ödenecek Ücretler Hakkında Karar"ı Resmî Gazete'de yayımlandı. Karara göre alınacak personel kurumların taşra teşkilatlarında görev yapacak.

  Sadece Yargıtay Başkanlığı'na alınan 115, Danıştay Başkanlığı'na alınan 50 ve Devlet Personel Başkanlığı'na alınan 30 geçici personel merkezde istihdam edilecek. İstihdam edilecek geçici personele, tahsil dereceleri dikkate alınmak suretiyle belirlenen brüt aylık ücretler ödenecek. Ücret ödemeleri, görevin yapılmasını müteakiben her ayın 14. günü yapılacak. Hizmet sözleşmesinin sona erdirilmesi halinde kıst olarak hesaplanan ücret, ayrılma tarihini takip eden ayın başında ödenecek.

  1 Ocak 2009 tarihinden geçerli olmak üzere yürürlüğe giren karar uyarınca geçici personel, istihdam edildiği sürece dışarıda kazanç getirici başka bir iş yapamayacak. Geçici personelin hizmet sözleşmesinin feshinde, ihbar, kıdem veya sair adlar altında herhangi bir tazminat ödenmeyecek. Geçici personel, sosyal güvenlik mevzuatı yönünden 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu hükümlerine tabi olacak.
  EN FAZLA PERSONELİ MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI ALACAK
  - Adalet Bakanlığı 2.640
  - İçişleri Bakanlığı 3.500
  - Milli Eğitim Bakanlığı 10.338
  - Sağlık Bakanlığı 1.750
  - Tarım Bakanlığı 650
  - Çalışma Bakanlığı 200
  - Kültür ve Turizm Bakanlığı 300
  - Tapu ve Kadastro 800
  - Sosyal Hizmetler 500
  - Orman Genel Müdürlüğü 300
    2. Cevap: 21 bin yeni memur alınacak

  Umarım hakeden ve gerçekten ihtiyacı olan kişiler alınır. Özel sektörde gelişme olmadıkça işten çıkarmalar devam ettikçe işsizlik sorunu çözülemez. Devlet işçi almak yerine yeni iş sahaları açmaya teşvik etmeli...
    3. Cevap: 21 bin yeni memur alınacak

  Yani aslında yazıdan anladığım kadarıyla herhangi bir yeni personel alımı söz konusu değil. Sadece önceden çalışmakta olan geçici personelin 2009 yılında da çalıştırılmasına imkan tanıyan teknik, formalite bir düzenleme.
    4. Cevap: 21 bin yeni memur alınacak

  Bilgi ve paylaşım için teşekkürler alya..
  Allah memur olmak isteyenlerin yardımcısı olsun..