2016 Avrupa Futbol Şampiyonası

'Spor Gündemi' forumunda Dark tarafından 8 Şubat 2009 tarihinde açılan konu


 1. Türkiye Futbol Federasyonu, 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası'nın Türkiye'de düzenlemesi için UEFA'ya başvuru yaptı.

  Federasyondan yapılan açıklamaya göre, başvuru ile ilgili resmi yazı, TFF tarafından dün UEFA'ya gönderildi. UEFA İcra Komitesi'nin çeşitli süreçlerin ardından 2016 Avrupa Şampiyonası'nı düzenleyecek ev sahibini, 2010 yılının Mayıs ayında açıklamasının beklendiği kaydedildi.

  Açıklamada ayrıca, UEFA'nın, 2016 Avrupa Şampiyonası'nı düzenleyecek ülkeden, belirlenen kriterlere uyan 9 stadyumu hazırlamasını istediği ifade edildi. TFF Başkanı Mahmut Özgener, 2016 Avrupa Şampiyonası başvurusu ile Türk futbolu için yeni bir dönemin başlatıldığını vurgulayarak, federasyonun resmi sitesinde yer alan açıklamasında, ''Euro 2016'yı düzenleme konusunda çok istekli ve arzuluyuz. Bu büyüklükte uluslararası bir organizasyon düzenlemek bir futbol ülkesi olan Türkiye'ye önemli katkılar sağlayacaktır'' ifadesini

  9 YIL ÖNCESİNDEN DAHA İDDİALIYIZ

  Avrupa Futbol Şampiyonası'nda tarihinde ilk kez iki ülke ev sahipliği yaptı. Belçika-Hollanda'nın ortak düzenlediği turnuvayı Fransa kazanmıştı. Bu ortaklık Türkiye'ye ilham kaynağı oldu. Yunanistan ile birlikte Avrupa Futbol Şampiyonası'na başvurumuzu yaptık. Bizimle birlikte Avusturya-İsviçre, Bosna Hersek-Hırvatistan, Danimarka-Finlandiya-Norveç-İsveç, İskoçya-İrlanda ortaklığı da şansını denedi. Macaristan ve Rusya da tek ülke olarak şansını denedi. Yunanistan-Türkiye Euro 2008 adaylığı Vassilis Gagatsis, Aristeidis Stathopoulos, Theodoros Theodoridis, Sami Çölgeçen ve Alexis Dedes tarafından temsil edildi. UEFA aday kentlere yaptığı ziyaretlerde tesisleri gezdi ve son olarak 15 dakikalık sunumları dinledi. Avusturya-İsviçre ortaklığı ile birlikte Yunanistan-Türkiye ortaklığı finale kaldı. Ama çok az farkla evsahipliğini kaptırdık.

  Şimdi ise tek ülke olarak talip olduk bu dev organizasyona. Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener'in de dediği gibi istekli ve arzuluyuz. Ama artık yoğurdu da üflüyerek yiyoruz. İyi bir tanıtım, dört dörtlük statlar, dev tesisler, geniş bir vizyon bizi 7 yıl sonraki organizasyonda ev sahibi yapmak için yeterli olacak.
    2. Cevap: 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası

  hem ülkemiz içinn hemdeee bizim içinn en önemlisi ticaretide etkiliyceği için süper olurrrr
    3. Cevap: 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası

  uefa'nin baskani michel platini, italyan asilli fransiz ve fransa ile italya aday, ülke ekonomisine önemli katkida bulunan bu turnuvaya ev sahipligi vermezler bize. bekleyelim görelim