2015 Hicri Yılbaşı ve Aşure Günü ne zaman?

'Sorularla İslamiyet' forumunda Demet tarafından 5 Haziran 2015 tarihinde açılan konu


 1. 2015 Hicri Yılbaşı ve Aşure Günü ne zaman?

  Muharrem Ayının 10. Günü Hicri 61’de Peygamber Efendimiz(s.a.v)’in Torunu Hüseyin bin Ali ve beraberindeki 72 kişi Kerbela’da Yezid’in ordusu ile katledilmiştir. Hüseyin bin Ali ve şehitlerini anmak, ve anlamak için bu günlerde ibadet yapmak daha faziletlidir. Ayrıca bu güne özel bir çok rivayet bulunmaktadır. Muharrem Ayının 1’i yani hicri olarak yılbaşı aşure haftasının başlangıcı kabul edilir.

  Hazreti Muhammed (s.a.v.) bu günde oruç tutmayı tavsiye etmiştir. Ayrıca Musevilerin de bu günü oruçla geçirdikleri için, Aşure gününden bir gün önce veya bir gün sonra da oruç tutmayı önermiştir.

  Muharrem Ayı ve Aşure Günü "Şehrullahi'l-Muharrem" olarak meşhur olan, yani "Allah'ın ayı Muharrem" olarak bilinen Muharrem ayı, İlahi bereket ve feyzin, Rabbani ihsan ve keremin coştuğu ve bollaştığı bir aydır.

  Allah'ın ayı, günü ve yılı olmaz, ancak Allah'ın rahmetine ermenin önemli bir fırsatı olduğu için Peygamberimiz tarafından bu şekilde ifade edilmiştir.

  Âşura Günü ise Muharrem'in 10. günüdür. Âşura Gününün Allah katında ayrı bir yeri vardır. Bugünde Cenâb-ı Hak on peygamberine on çeşit ikramda bulunmuş ve kudsiyetini arttırmıştır.</p>

  2015 Aşure günü net olarak: Muharrem Ayının 10.günüdür. 23 Ekim 2015 (Cuma) tarihine denk gelmektedir.
  2015 Hicri yılbaşı bu sene 14 Ekim 2015 (Çarşamba) Tarihine denk gelmektedir.