2013 Kutlu Doğum Haftası Tarihi

'Güncel Bilgiler' forumunda Yasemin tarafından 9 Nis 2013 tarihinde açılan konu

 1. 2013 Kutlu Doğum Haftası Hangi Tarih'de  Kutlu Doğum Haftası Peygamber Efendimizin doğum günü nedeniyle kutlanmaktadır.Kutlu Doğum Haftası, peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V)in doğum gününü kutlamak amacıyla her yıl 14-20 Nisan arasında kutlanır.

  Kutlu doğum haftası 2013 yılında Rebiülevvel ayının 12.gecesi olan Miladi Takvime göre 14 nisan 2013 tarihine denk gelmekte.

  İnsanlığın kurtuluşu için gönderilen son ve en büyük peygamber, bizim Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.) 571 yılında Kameri aylardan Rebiül-evvel ayının 12.gecesi doğmuştur. Milâdî takvime göre ise bu, 571 yılı Nisan ayının yirmisine rastlamaktadır. Bu mübarek geceye Mevlid Kandili denir.

  Onun doğduğu gece, insanlığın kurtuluşu için çok hayırlı ve mübarek bir başlangıçtır.O gecenin sabahı gerçekten de feyizli bir sabahtı. İnsanlık için yepyeni bir gün doğmuş, aydınlık bir devir açılmıştı. Bir fazilet güneşi ve hidâyet meşalesi olan sevgili peygamberimizin gönderilişi, Yüce Allahın bütün insanlara en büyük nimetlerinden birisidir. Bu hususta Kuran-ı Kerimde şöyle buyurulmuştur:

  Peygamberimizin doğum yıldönümlerinde okunan mevlidleri saygı ile dinlemek, Onun mübarek ruhuna salât ve selâm okumak hiç şüphesiz büyük milletimizin Sevgili Peygamberimize olan engin sevgi ve bağlılığının bir ifadesidir.

  Bununla beraber, Onun ahlâk ve fazilet dolu hayatını öğrenmek ve kendimize örnek almak başta gelen görevlerimizdendir. Asıl o zaman Onun sevgisini ve hoşnutluğunu kazanmış oluruz.

  Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed kendisinden önceki peygamberler gibi sadece bir kavme veya millete değil, bütün insanlığa peygamber olarak gönderilmiştir.Biz seni bütün insanlara ancak müjdeci ve uyarıcı olarak gönderdik; fakat insanların çoğu bilmezler.