2013 İğne Oya Modelleri

'El Becerileri' forumunda Ceylan tarafından 27 Şubat 2013 tarihinde açılan konu


 1. İğne Oyası Nedir ?Kısaca
  Geçmişi çok eski dönemlere dayanan ve Anadolu’da yaygın olarak yapılan el işi örnekleridir iğne oyaları. En eski örnekleri ipek ipliklerle yapılan iğne oyaları, günümüzde sanayileşmenin etkileri ile daha çok sentetik ipliklerle yapılmaktadır. İğne oyalarının kökeni ile ilgili kesin bilgiler bulunmamakla beraber yabancı dillerde oya sözcüğünün karşılığı ile ilgili kelimeler bulunamaması bu sanatın bizim milletimize ait olduğu görüşünü güçlendirmektedir. Zaten dünyada Türk Danteli olarak bilinmesi de bu sanatın Türk milletine ait olduğunun bir göstergesi.

  İğne Oyalarının Çeşitleri

  İğne oyaları kullanılan iplik, malzemeler, işleme tekniği gibi birtakım özelliklere göre tığ, filkete, mekik, boncuk oyaları vb. sınıflandırmalara tabi tutulur.

  İğne Oyalarının Kullanıldığı Yerler
  - Eşarp ve Yemeniler
  - Yatak Örtüleri
  - Masa Örtüleri
  - Havlular
  - Oda Takımları

  Yazmaların kenarlarını süsleyen el emeği göz nuru iğne oyalarından seçmeler...

  İğne Oya Modelleri1.jpg İğne Oya Modelleri2.jpg İğne Oya Modelleri3.jpg İğne Oya Modelleri4.jpg İğne Oya Modelleri5.jpg İğne Oya Modelleri6.jpg İğne Oya Modelleri7.jpg İğne Oya Modelleri8.jpg İğne Oya Modelleri9.jpg İğne Oya Modelleri10.jpg İğne Oya Modelleri11.jpg İğne Oya Modelleri12.jpg İğne Oya Modelleri13.jpg İğne Oya Modelleri14.jpg İğne Oya Modelleri15.jpg