2013 Havlu Kenarları Anlatımlı

'El Becerileri' forumunda zamaneanne tarafından 23 Aralık 2012 tarihinde açılan konu


 1. 2013 Havlu Kenarları Örnekleri Anlatımlı


  Basit Havlu Kenarı

  havlunun iki kenarı için 60 halka kullanıyoruz. Halkaları ipi sabitledikten sonra, 4 zincir +3 trabzan +4 zincir tekrar sabitleyip yine 4 zincir+3trabzan+4 zincir sabitle olarak örüyoruz. Sonra dışındaki sık iğnelerle havlu kenarımızı birleştiriyoruz.

  [TABLE]
  [/TABLE]
  [​IMG]

  İğne Oyası Havlu Kenarı

  Renkli dantel ipleri ile yapılan havlu kenarımız hem tığ hem iğne ile yapılmaktadır. İlk olarak tığ ile ince bir şerit örüp üzerine iğne ile çiçekleri yapılıyor. En son yine üst kısmına dolgu ve kutucuk geçilerek bitiriliyor. Büyük resim yardımı ile kolayca yapılabilecek güzel bir iğne oyalı kolay havlu kenarı dantelidir.

  [TABLE]
  [/TABLE]
  [​IMG]


  Yapılışı

  Dantelimiz hem tığ hem iğne ile dantel ipleri ile yapılan farklı ve güzel bir havlu kenar danteli modelidir. İlk olarak tığ ile küçük motifler örülüp sonra bu motifin üzerine iğne ile yapraklar yapılır. Somra üzerine bir sıra kutucuk, bir sıra dolgu, bir sıra kutucuk örülüp bitiriliyor. İğne oyası yapmayı bilen maharetli bayanlar için değişik bir havlu kenarı örneğidir.

  [TABLE]
  [/TABLE]
  [​IMG]


  Halkadan Havlu Kenarı

  Halka olunca örneğe başlamak için zincir çekmeye gerek kalmıyor, daha zahmetsiz oluyor örneğe başlamak,halkaların etrafını sıkı dolğ yapıp birbirine çatıyorsunuz.daha sonra isteğiniz şekilde süsleyebilirsiniz.

  [TABLE]
  [/TABLE]
  [​IMG]


  Kelebekli Havlu Kenarı

  Renkli ve beyaz dantel ipleri ile 20 numara tığla örülür. 30 zincir çekip dönelim 2 tane kutucuk örüp 5 zincirle bir köprü kuralım ve 5 tane kutucuk daha örelim. Dönüşte baştaki kutucuğun içine 4 dolgu örüp 4 kutucuk yapalım ve köprünün içine 5 zincirle batıp tekrar 5 zincirle çıkalım, 2 kutucuğu kenarda hep aynı şekilde devam edelim. Dönüşte yine örümceğin üzerine 5 zincirle köprü kurup 3 kutucuk örüp 4 dolgu yapıp 4 zincir çekip bir önceki sıradaki dolgunun üzerine batarak daha sonra dolgu yapmak için bir köprü hazırlayalım.

  [​IMG]

  Dönelim ve yine bir önceki kutucuğa dolgu örüp 2 kutucuk yapalım üst kısım hep aynı örümcek ve 2 kutucuk devam edecektir. Dönüşte tek kutucuk örüp diğerine dolgu örelim. Sonra 4 zincirle önceki sırada ördüğümüz dolgunun üzerine batalım ve bu oluşturduğumuz köprünün içine 3 dolgu, 4 zincir, 3 dolgu örüp 7 zincirle 2 sıra önce hazırladığımız köprünün içine 3 dolgu, 4 zincir , 3 dolgu örelim. 5 zincirle dönelim ve aynen 3 dolgu, 4 zincir, 3dolgu örüp 7 zincirle geçip diğer tarafada aynı örgüyü yapıp 2 kutucukla havlu kenarının üst kısmına geçip, dönüp 3 kutucuk örüp 3 dolgu, 4 zincir, 3 dolgu tekrarlayalım. Yine aynı dolgular ile dönüp 3 kutucukla havlu dantelinin üst kısmına çıkıp 4 kutucukla inelim. Sonra yine en baştaki gibi en baştaki kutucuğa dolgu yapalım. Aynı örgü şeklini sürekli havlu kenarımız uzunluğunda tekrarlıyalım. Daha sonar renkli ipimizle dolguların üzerinden geçip ortadaki zincirleri toplayarak kelebek molimizi oluşturalım. Değişik, kolay ve güzel bir model olan kelebekli havlu kenarı örneğimiz naylon iple örüldüğünden ütüde gerekmeyeceğinden kullanışlı bir havlu kenarı danteli örneğidir.

  [​IMG]