2012'de Memurlar 3 ayrı zam alacak

'Haberler' forumunda ZeuS tarafından 28 Aralık 2011 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]  2012 yılında 2.5 milyon memur dört gözle alacağı zammı bekliyor.Memur maaşlarına Ocak ayında yüzde 3 zam yapılacak ve memura enflasyon farkı verilecek.2012'de Memurlar 3 ayrı zam alacak. Ayrıca bir artış ta sözleşme ile gelecek.
  Memurların ve sendikaların beklediği toplu sözleşme yasası, Ocak ayı içerisinde TBMM'de yasalaşacak. Toplu sözleşme yasasının yetişmemesi nedeniyle memura verilecek 2012 yılı zammı için ara formül bulundu.
  TBMM'de yasalaşan 2012 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu'na, ücret tavanını belirlemeye Bakanlar Kurulu'nun yetkili olduğuna dair düzenleme konuldu. Hükümet; bu yetki ile memura 15 Ocak 2012 den geçerli olmak üzere geçici zam verecek.Maliye Bakanlığı'ndan edilen bilgilere göre;

  Bakanlar Kurulu'nun yılın ilk 6 ayı için memura enflasyon farkı ile yüzde 3 oranında geçici zam vermesi bekleniyor. Kasım enflasyonuna göre, enflasyon farkı yüzde 2.8 olarak gerçekleşti. Fark tutarı, Aralık ayı enflasyonunun açıklanmasıyla netleşecek. Aralık enflasyonu sıfır bile olsa, memura enflasyon farkı verilecek.

  Hükümetin verdiği geçici zam miktarı ile toplu sözleşmeyle belirlenecek zam miktarı arasında fark olması halinde, bu zam da 1 Ocak'tan geçerli olmak kaydıyla memur maaşlarına aynen yansıtılacak. Yani mahsuplaşma yapılacak.

  Bu nedenle 2012 yılı toplu sözleşme sürecinin hükümet ile sendikalar arasında çetin pazarlıklara sahne olması bekleniyor.
  (trthaber)