2012 ygs ye kimler girebilir başvuru koşulları

'Sorun Cevaplayalım' forumunda eftelya tarafından 2 Ocak 2012 tarihinde açılan konu


 1. 2012 ygs başvuru koşulları


  ÖSYS-YGSye 2011-2012 öğretim yılında ortaöğretim kurumlarının (Lise veya dengi okullar, açıköğretim lisesi) son sınıfında okumakta olan öğrenciler, ortaöğretim kurumlarının son sınıflarında beklemeli durumda bulunanlar, ortaöğretim kurumlarının dışardan bitirme sınavlarına girenler, ortaöğretim kurumlarını bitirmiş olanlar, ortaöğretimlerini yabancı ülkelerden yapanlardan durumları bu belirtilenlere uyanlar başvurabilecek.

  Durumları bu şartlara uyan yabancı uyruklu veya hiçbir devletin uyruğunda olmayan adaylar da 2012-ÖSYSye başvurabilecek. Ancak bu adaylar 2012-Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alacak yükseköğretim kontenjanlarına yerleştirilemeyecek.Ancak doğumla Türk vatandaşı olup da çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığını kaybedenlerin 5203 sayılı Kanun ve 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu ile Saklı Tutulan Hakların Kullanılmasına İlişkin Belge sahibi olmaları durumunda 2012-ÖSYSye başvurabilecek.

  Bu adaylar 2012-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alacak yükseköğretim programlarına yerleşme hakkı kazanmaları durumunda söz konusu kontenjanlara yerleştirilecekler.

  Meslek yüksekokulları ve açıköğretim ön lisans programlarına başvuran adaylar sınavsız yerleşebilecek. Bu adayların dışındaki tüm yükseköğretim programlarına girmek isteyen adayların 2012-YGSye girme zorunluluğu bulunuyor. Sınavsız yerleştirme yapılan ön lisans programlarının boş kalan kontenjanlarına, alan dışından yerleştirme yapılırken ilgili 2012-YGS puanları kullanılacak.
    2. Cevap: 2012 ygsye kimler girebilir başvuru koşulları

  Ben 2011 Mezunuyum Üniversitede Okuyorum Bu Sene Ygs Girmek İstiyorumda Dİplomanın Aslını Götürmeme Gerek Varmı Öyle Yazıyorda Ösym de Yoksa SAdece Üniversitenin Kodunu mu Yazıcam ? Yarıdımcı Olursanız Sevinirim