2012 ÖSS Sistemi

'Eğitim Merkezi' forumunda Sitem tarafından 28 Aralık 2011 tarihinde açılan konu


 1. 2012 ÖSS Sistemi nasıl olacak


  Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, 2012′den itibaren, insan hatalarının önleyecek Otomatik Sınav Sistemine geçileceğini açıkladı. Demir, “Artık ne şifre, ne kopya, ne de insan hatası olacak diyerek, net konuştu. Başkan Demir, görevinin 1′inci yıldönümünde ÖSYM kapılarını ilk kez SABAHa açtı. Prof. Demir, getirilecek yenisistemle ilgili olarak çarpıcı açıklamalarda bulundu.

  Hangi soruların sınavda çıkacağına sadece ve sadece bilgisayar karar verecek.Dünyada otomatik sınav, sadece yüksek güvenlikli online sınav yapan ülkelerde kullanılıyor. Sınav sorularını başkan dahil kimse bilmeyecek. Otomasyon sistemi ile sınav, el değmeden hazırlanacak. Sistem her türlü manipülasyonu ortadan kaldırıcak. Sistemi insandan bağımsız hale getireceğiz. Soru havuzumuoluşturduktan sonra elektronik sınav için de denemelere başlayacağız. İstanbul,Ankara, İzmirde networklar kuruldu. Geçmiş yıllara ait soruları bu bilgisayarlara yükleyeceğiz ve adaylara deneme sınavı yaptıracağız. Elektronik sınava en geç 5 yıl içinde tamamen geçmiş olur. Sınav güvenliğini sağlamak için telefon ve elektronik eşyaların salona girişini yasakladı. Ancak buna rağmen telefon kullanımları oluyor.

  TUVALETE JAMMER

  Şüpheli bulduğumuz salonlarda ve tuvaletlerde jammer kullanmayı planlıyoruz. Böylelikle adaylara tuvalet izni de vereceğiz. Salonlarda kamera uygulamasını yaygınlaştıracağız. Başkasının yerine sınava girmeyi önlemek için de “Barkod Sistemi uygulayacağız.

  DEĞİŞİMİN SANCISI OLDU

  Prof. Demir şifreli sorularla ilgili olarak ise, “Biz değişimin sancını yaşadık. Adaya özgü kitapçık birilerinin çok ciddi tezgâhını bozdu. Siz yeni bir sistem getirdiniz, buna bir tepki, bir bedel olacak. Burada pazar kapandı gidip domates satalım demeyecekler. Sonra, iflas etmiş tüccar gibi borç defterini karıştırdılar. 25 yıllık makaleleri, ailemi karıştırdılar. Benim üzerimden saldırarak kaos yaratmak istediler. Bu tezgâhı bozulanların bir komplosuydu. Son 1 yılda yapılan sınavlar Türkiyede en temiz sınavlardır. Vicdanen rahat olunca pek çok şeyi aşıyorsunuz. “Baba sen yanlış yapmazsın, biz sana güveniyoruz, destekliyoruz, arkandayız diye destek çıktı diye konuştu.