2012 Memur zamları ne zaman belli olacak

'Haberler' forumunda ZeuS tarafından 30 Kas 2011 tarihinde açılan konu

 1. 2012 memur zamları ne oldu, 2012 memur zamları ne olacak

  2012 Memur zamları ne zaman belli olacak?
  Her yıl toplu görüşme ile ağustos ayında belirlenen zam oranı, bu sene toplu sözleşmeye geçildiği için tespit edilemedi.
  Toplu sözleşmeye yasası geciktiği için memur maaşlarına yapılacak zam oranı 2012 yılına kaldı.
  Yaklaşık 2,5 milyon memurun 2012 yılında alacağı zam tutarı netliğe kavuşmadı.


  TBMM'nin açılmasının ardından öncelikli olarak çıkarılması gereken yasa, Başbakanlık'ta bekliyor. Bu durum, zamlı maaşların 15 Ocak 2012 tarihine yetişmeme ihtimalini güçlendirdi.

  Memurların 15 Ocakta zamlı maaş alabilmesi için toplu sözleşme yasasının öncelikli olarak Meclis'e sevk edilmesi, ardından TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülmesi daha sonra ise Genel Kurul'a gelerek yasalaşması gerekiyor.

  Daha sonra da çıkacak kanun Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onayına sunulacak. Gül'ün onayının ardından sendikalar ile hükümet toplu sözleşme masasına oturarak zam oranını belirlemeye çalışacak. Anlaşma sağlanması halinde uzlaşılan oran, memur maaşlarına yansıyacak.

  Uzlaşma olmaması halinde Hakem Heyeti devreye girecek. Sendikaların başvurusu üzerine Sayıştay Başkanı Recai Akyel başkanlığında oluşacak Hakem Heyeti, gelecek yıl için geçerli olacak memur maaş zammını belirleyecek.

  Bütün bu sürecin en geç 10 Ocak 2012 tarihine kadar tamamlanması gerekiyor.

  Çünkü kurumların mutemetlerinin zamlı maaşları hesaplayabilmesi için en az 5 günlük süreye ihtiyacı var.

  Ancak uzmanlar, 40 günlük zaman diliminde yasanın çıkmasının ve toplu sözleşmenin tamamlanmasının imkânsız olduğunu belirtiyor.

  Bu nedenle öne çıkan senaryoya göre, memur 15 Ocak'ta toplu sözleşmeden gelecek zammı alamayacak. Bunun yerine bütçede öngörülen yüzde 3'lük zammı alacak.

  Toplu sözleşmenin tamamlanmasının ardından ise ortaya çıkacak zamlı maaşa göre geriye dönük fark ödemesi yapılacak.

  Örneğin toplu sözleşme şubat ayına yetişirse 2 aylık, mart ayına yetişirse 3 aylık zam farkı ödenecek. (trt)

  [​IMG]