2012 Maya

'Güncel Bilgiler' forumunda HazaN tarafından 19 Şubat 2010 tarihinde açılan konu


 1. Maya takvimi nedir?
  Maya takviminde 2012'nin önemi
  2012 de kıyamet kopacak mı?  Filmlere konu olan Maya takvimi 21 Aralık 2012'de büyük bir tufanla içinde yaşadığımız çağın sona erip yeni bir çağın başlayacağı yönünde kehanetlerde bulunmuşlar. Bir nevi zamanın sonu...

  Bunu kıyamet olarak değilde insanlığın değişiminin başlangıcı olarak tanımlıyorlar. Bilim adamları zamanımızda gelişen olaylar, iklim değişimi vb. tabii olaylarla bir nevi doğruluyorlar bu yeni başlangıcın yaklaştığını.

  Mayalar 2012 için 'zamanların sonu' diyor. Ancak bu yok oluş anlamında değil fiziksel bir değişim. İnsanoğlu dört kez geriledi ve artık değişim zamanı. Mayalar 'a göre; 2012 yılı insanlığın yükselişinin başlangıcı olacak.

  Maya Kehanetleri'ne göre 21 Aralık 2012 tarihi dünya için çok önemli. Çünkü bu dönemde içinde yaşadığımız çağ sona ererek yeni bir çağ başlayacak. Büyük bir tufanla gelecek olan bu yeni çağın ipuçlarını ise bilim adamlarına göre iklimsel değişimler sayesinde şimdiden gözlemleyebiliyoruz. "Beşinci kutupsal kayma" olarak adlandırılan bu değişimde daha önceki değişimlerde olduğu gibi yine kutupların manyetik alanının değişmesiyle meydana geleceğini söyleyen Sınır Ötesi Yayınları'nın Genel Yayın Yönetmeni Ergun Candan, dünyadaki iklimlerin değişimini de buna bağlıyor. Candan, "Kutuplar yer veya açı değiştirdiğinde kutuplarda buzlar eriyor. Kaldı ki, küresel ısınma sonucu şu anda Kuzey Kutbu'ndaki buzullar zaten erimeye başlamış durumda. Mayalar 'a göre de daha önce yaşanan dört çağda tıpkı bu şekilde sona erdi" diyor.

  Peki tüm bu bilgiler bilimsel olarak ortaya konup kanıtlandı mı? Dünyanın en az dört kez kutupsal kayma (kuzey ve güney kutbu) yaşadığı bilimsel verilerle kanıtlandı. En son Discovery kanalında dünyanın manyetik alanının belirli periyotlarla nasıl değiştiğini bilimsel çevreler açıkladı. Hatta bilgisayar ekranındaki üç boyutlu animasyonlarla gösterimi yapıldı. Şu anda dünyanın manyetik alanında muazzam bir değişim var. Bunun da en büyük nedeni güneşte meydana gelen değişimler. İlginç olan Mayalar bunu biliyordu. Konunun bir diğer yanı da Mayalar 'ın bununla da yetinmeyip, gelecekte tüm insanlığı etkileyecek trajediyi bizlere şifreli bir şekilde duyurmuş olmalarıdır. Bu şifreye göre dünya için 2012 yılı çok önemli.