2012 KPSS ye kim kangi düzeyde girecek?

'Bunları biliyormusunuz' forumunda eftelya tarafından 14 Şubat 2012 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]  2012 yılında KPSS hem B grubu hem de A Grubu ve öğretmenlik sınavları yapılacak.ÖSYM'nin yayımlamış olduğu 2012 takvimine göre, lisans düzeyinden girecekler için sınav 7-8 Temmuz tarihlerinde önlisans ve lise düzeyinden girecekler için ise sınav 23 Eylül 2012 tarihinde yapılacaktır. Peki 2012 KPSS adayları hangi düzeyden sınava girecek? İki düzeyden birden sınava girmek mümkün olacak mı? Lisans mezunu lise düzeyinden sınava girebilir mi? 2012 KPSS ye Kim Hangi Düzeyde Girecek? İşte merak edilen bu soruların yanıtı;

  ÖSYM'nin yayımlamış olduğu takvime göre önce Lisans KPSS sınavı yapılacaktır. Bu sınava başvurular 9-18 Nisan 2012 tarihleri arasında alınacaktır. Dolaysıyla henüz yayımlanmış bir kılavuz bulunmamaktadır. Ancak 2000 yılından bu yana devam eden uygulamanın bu yıl da değişmeyeceğini tahmin ediyoruz. Geçen yıllardaki kılavuzlarda yer alan hükümlere göre, uygulama büyük bir ihtimalle yine şu şekilde olacaktır.

  İKİ DÜZEYDEN BİRDEN SINAVA GİRMEK MÜMKÜN DEĞİL

  Bir adayın 2012 yılı içinde hem lisans hem de lise düzeyinden veya hem lise hem de önlisans düzeyinden sınava girmesi mümkün değildir. Sınava tek bir düzeyden girilebilecektir. Lisans sınavına başvuru yapanların, Eylül ayındaki sınava başvuruları bilgisayar üzerinden otomatik olarak engellenecektir.

  Bir aday eğer 18 Nisan 2012 tarihi itibariyle lisans mezunu ise sınava lisans düzeyinden girmesi zorunludur.Ancak, aday 18 Nisan 2012 tarihi itibariyle mezun değilse, KPSS Lisans sınavına başvurmayarak Eylül ayındaki sınava lise veya önlisans düzeyinden başvurabilir.
  Haziran veya Temmuz ayında bir Lisans programdan mezun olacaklar, istemeleri halinde, KPSS Lisans sınavına başvurabilecektir. Sınav süresi 2 yıl geçerlidir. Aday, mezun olduğu alana açılan kadroları düşünerek hangi düzeyden gireceğine kendisi karar vermelidir.

  Kaynak: Memurlar.Net ​