2012 İstanbul Avrupa Spor Başkenti

'Güncel Bilgiler' forumunda ZORBEY tarafından 8 Temmuz 2011 tarihinde açılan konu


 1. İstanbul 2012 Avrupa Spor Başkenti
  İstanbul Avrupa spor Başkenti 2012
  2012 Avrupa Spor Başkenti İstanbul

  Avrupa Spor Başkentleri Birliği Başkanı Gian Francesco Lupatelli, İstanbul'un 2012 Avrupa Spor Başkenti seçildiğini açıkladı.

  Lupatelli, Devlet Bakanı ve Başmüzekereci Egemen Bağış ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile Atatürk Havalimanı’nda düzenlediği basın toplantısında, İstanbul’un, Avrupa Spor Başkenti (ASB) Seçim Komisyonu’nca Avrupa Spor Başkenti seçilmesiyle ilgili kararı açıkladı.

  Lupatelli, Avrupa Spor Başkenti Birliği Komitesi’nin bu hafta içinde İstanbul’da farklı yerlerde incelemelerde bulunduğunu belirterek, ’’İncelemelerden sonra aldığımız kararı açıklamak için toplandık. İstanbul 2012 Avrupa Spor Başkenti olarak seçilmiştir. Bundan dolayı çok büyük mutluluk duymaktayız’’ dedi.

  Avrupa Spor Başkentleri Birliği Başkanı Lupatelli, 30 Kasım 2010 tarihinde Brüksel’de yapılacak olan Avrupa Parlamentosunda, bu yılki kazanmış olan Valencia şehrinin açıklanacağını, bu toplantıya İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ile Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ı da davet ederek orada kendilerine sertifikayı takdim edeceklerini bildirdi.

  Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, İstanbul’un 2012 Avrupa Spor Başkenti seçilmesinin çok anlamlı olduğunu ifade ederek, ’’Türkiye artık Avrupa’nın çok önemli aktörü. Bir zamanlar Avrupa’nın hasta adamı denilen Türkiye artık Avrupa’nın en dinamik en sağlıklı ülkelerinden biri olduğunu ortaya koydu’’ dedi.

  Bağış, ’’2010 Avrupa Kültür Başkenti olduktan sonra 2012’de İstanbul’un Avrupa Spor Başkenti seçilmesi bence çok anlamlı. Avrupa Spor Başkenti 7’den 70’e herkese sporu sevdirmeyi ve Avrupa şehirleri arasındaki iletişimi, diyaloğu artırmayı hedefliyor’’ şeklinde konuştu.

  kaynak :trt net​