2012 Dünya Satranç Olimpiyatları Başladı

'Spor Gündemi' forumunda zamaneanne tarafından 28 Ağu 2012 tarihinde açılan konu

 1. 2012 Dünya Satranç Olimpiyatları Açılış Töreni


  2012 Dünya Satranç Olimpiyatları İstanbul'da Başladı

  Bu yıl 40'ıncısı gerçekleştirilecek Dünya Satranç Olimpiyatları'nın açılış töreni İstanbul'da WOW Otel'de yapıldı.

  Suat Kılıç tören sırasında açılış konuşmasını yaptı.

  161 ülkeden 1500'ü aşkın sporcunun katıldığının altını çizen Bakan Kılıç, 161 ülkeden 1500 satranç ustasını İstanbul'da bir araya getirdik. Bu son derece unutulmaz bir tarihe işaret ediyor. İstanbul 2010 yılında Avrupa Kültür Başkenti'ydi, bu yıl Avrupa Spor Başkenti ve İstanbul, 2020 Olimpiyat adayı kentimiz.

  İstanbul'da dünyanın 1500 seçkin ve saygın satranç oyuncusunu ağırlıyor olmak bizim için son derece önemli bir buluşmadır. Bugüne kadar bütün emek veren arkadaşlarımızı yürekten kutluyorum, tebrik ediyorum. Bu emeklerin kaybolmadığını bu salona baktığımız zaman çok iyi anlıyoruz" ifadelerini kullandı.

  Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Ali Nihat Yazıcı, İstanbul'da ikinci kez Dünya satranç olimpiyatlarını düzenlediklerini ifade ederek, 12 yıl önce bir çoğunuz ülkemize misafir oldunuz. 12 yılda çok şey değişti. Hem İstanbul hem Türkiye hem de Türk satrancı çok gelişti. Devletimizin son 8 yılda yaptığı müthiş gelişimin paralelinde Türk satrancı da gelişti. Dünyanın en önemli federasyonlarından birisi oldu şeklinde konuştu.

  Tören açılıştan sonra yapılan yemin töreni ve renk belirlemenin ardından sona erdi.

  [​IMG]
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 30 Nis 2013