2012 Diyanet Takvimi

'Güncel Bilgiler' forumunda Sitem tarafından 12 Aralık 2011 tarihinde açılan konu 1. 2012 Diyanet Takvimi fiyatı

  2012 Diyanet Takvimi

  Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yayınlar Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanarak tirajı 3 milyona ulaşan 2012 Yılı Diyanet Takviminin dağıtımına başlandı.

  İnanç, ibadet ve ahlak konularının yer aldığı 2012 Diyanet Takviminde ayrıca farklı takvimler arasında yer alan zaman farklılıkları hakkında da önemli bir açıklama yer alıyor. “Namaz Vakitlerinde Temkin Konusunda Zaruri Bir Açıklama başlığını taşıyan bilgi notunda şu ifadeler bulunuyor:

  “Bilindiği üzere, beş vakit namaz ve orucun eda edileceği vakitlerin başlama ve son bulma sınırları, Kuran-ı Kerimin ilgili ayet-i kerimeleri ile Hz. Peygamber (sav) Efendimizin kavlî, fiilî ve takrirî sünnetlerinde yer alan ölçütlere göre, İslam müctehid ve fakihleri tarafından tespit edilmektedir. Diyanet Takviminde gösterilen namaz vakitleri, bu ölçülere göre hesap edilmektedir.

  “Diyanet Takvimi ile diğer bazı takvimlerin namaz vakitleri arasında görülen farklar, bu takvimlerde temkin sürelerinin gereğinden çok tutulmuş olmasından kaynaklanmaktadır. Fıkhen belirlenmiş olan ölçülere göre, vakit girdiği andan itibaren, o vakte ait namazın edası için temkin olarak bir süre bekleme mecburiyeti yoktur. Şüphesiz, başından sonuna kadar, vaktin herhangi bir cüzünde namazın edası caiz olduğuna göre, ister temkin, ister başka bir sebeple olsun, namazı vaktin girmesinden bir süre geçtikten sonra kılmak da mümkündür. Ancak mutlaka gerekli ve zarurî değildir.

  Konu ile ilgili hadis-i şeriflerde ve bunların şerhlerinde, temkin ile ilgili bir husus yer almadığı gibi; ilgili ayet-i kerime ve hadis-i şerifler ışığında, beş vakit namaz ve orucun eda edileceği, vakitlerin başlama ve sona erme sınırlarını, bütün ayrıntılarıyla inceleyip tespit eden İslam müctehid ve fakihleri de, fıkıh kitaplarında temkinden tek kelime ile de olsa söz etmemişlerdir.

  Okuyucusunun yıl boyunca inanç, ibadet, ahlak, siyer ve gündelik hayata ilişkin bilgileri edinebileceği 2012 Diyanet Takvimi il ve ilçe müftülüklerinden, camilerden ve satış bürolarından 3 TL karşılığında temin edilebilecek.


  Kaynak:Diyanet işleri başkanlığı