2012 de asgari ücret ne kadar olacak?

'Haberler' forumunda ZeuS tarafından 1 Aralık 2011 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]  2012 de asgari ücret ne olacak,
  2012 asgari ücret ne kadar

  Bakan Faruk Çelik asgari ücret ve memur maaş zammıyla ilgili açıklama yaptı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2012'de uygulanacak asgari ücreti belirlemek için toplandı.
  Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2012 yılının asgari ücretini belirlemek için, İşçileri Türk-İş, işvereni ise TİSK'in temsil ettiği toplantıya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik başkanlık etti.Bakan Çelik, "Başta işçilerimizin geçim şartları olmak üzere, etkilediği tüm şartların komisyon tarafından dikkate alınarak, çalışma barışına olumlu katkıda bulunacak, ülkemizin şartlarına uygun bir asgari ücretin tespit edilmesini bakan olarak, bakanlık olarak temenni ediyoruz" dedi.

  Hükümetin 2012 yılı ekonomi programına göre asgari ücrette yüzde 3 artı 3 artış yapılması öngörülüyor.

  İşçiler, asgari ücretin belirlenmesinde en düşük devlet memuru aylığının gözönüne alınmasını, işveren ise artışların makul seviyelerde olmasını talep etti.

  Asgari ücretteki zam pazarlığında ilk toplantıdan karar çıkmadı. Görüşmeler 15 Aralık'taki ikinci toplantı ile devam edecek.

  Peki 2012 Memur Maaş Zammı Ne Olacak?

  Bakan Faruk Çelik bu konudaki açıklamaları şöyle; "Toplu sözleşme yeni yıla yetişirse, zaten toplu sözleşme kanun niteliğinde olduğu için o yürürlüğe girecek. Ama yetişmezse bütçe kanunundaki ilgili madde burada bir aksamaya fırsat vermeyecektir. Yine öngörüler çerçevesinde memur maaşlarına gerekli zamlar yapılacaktır."
  (milliyet)