2012 Borsa Ne Olur

'Güncel Bilgiler' forumunda Sitem tarafından 2 Aralık 2011 tarihinde açılan konu 1. 2012 Borsanın durumu ne olur

  2012nin ilk çeyreğini kapsayan süreç;

  Yunanistan “hazmedilir lokmaydı. İtalya ve Ispanya değil. Aşağıdaki grafikler net gösteriyor. Ispanya ve Italyanın borçlanma faizleri artık kontrolden cıktı. Üstelik ECBnin tahvil alımlarına ragmen borçlanma faizlerindeki bu yükseliş kaygı verici. 2012de İspanya ve Italyanın piyasalardan borçlanması gereken tutar çok ama çok büyük. Bu faizlerle bu değirmen dönmez.

  Avrupanın sorunlu ve sabıkalı ekonomilerindeki borç krizi “çekirdek Avrupaya da sıçramaya başladı. Geçen hafta Almanyanın tahvillerine gelen zayıf talep bunun en önemli göstergesi.

  Kamu borç krizi “sabıkalı Avrupadan “çekirdek Avrupaya yayılmakla da kalmıyor. Kamunun krizi özel sektörün krizine dönüşmeye başlıyor. Tıpkı 2008deki özel sektör krizinin sonradan kamu krizine dönüşmesi gibi. Piyasalardaki türbülans ve geleceğe yönelik belirsizlikler tüketici ve yatırımcı güvenini kırdı. Zorunlu harcama ve yatırımlar dısına çıkılmamaya başlandı. Üstelik gelişmiş ülkelerdeki bankaların çektiği sıkıntılar kredi genişlemesine de set çekti. Haliyle onumuzdeki dönemde ekonomik aktivitede daralma beklenmeli. Bir başka ifadeyle “ikinci dip.

  İkinci dip bizce artık kaçınılmaz. Eli kulagında. İkinci dip başta borsalar olmak üzere birçok piyasa tarafından henüz fiyatlanmış değil. Haliyle borsalar üzerinde yansıması da beklenmeli. Resesyon fiyatlamasına ek olarak türbülans da yaşanabilir. Finansal türbülansın bir büyük finansal kuruluşun “batması kadar uzak oldugu da unutulmamalı.

  Piyasalar da halen çelişkili fiyatlamalar söz konusu. Resesyonu fiyatlayan tek piyasa “ABD hazine piyasası diyebiliriz. Hazine faizleri aşağıda. Hazineciler işi bilir. Kokuyu almışlar. Resesyonu fiyatlıyorlar.

  Çelişkili nokta ABD hazine piyasalarında resesyon fiyatlaması doğrultusunda faizler düşerken resesyondan nasibini alacak olan Avrupada Hazine faizleri yükseliyor. Bu aslında çok anormal bir durum. Ama mevcut şartları dusununce o kadar da sürpriz gelmiyor. Avrupadaki kamu borc krizi Hazine faizlerinin yükselmesine neden oluyor. Yükselmeye devam etmesini bekliyoruz. Önümüzdeki aylarda yüzde 7 civarındaki Italyan Hazine faizlerini dahi mumla arayabiliriz.

  Gelelim emtia ve borsalarda. Bu diyarlarda sadece “resesyon korkusu fiyatlanıyor. O da kısmen. Haliyle bu iki piyasa sert düşüşlere gebe kanımızca. Üstelik resesyon türbülansıyla gelirse düşüşler beklenenin ötesinde olabilir.

  Parite. Evet 1.15-1.20 bölgesi tahmin ediyoruz ki hedef. “Kötü Avrupa-daha az kötü Amerika faktörüyle azalan risk iştahının getirdiği dolar talebi (dolar fonlamada oldugu icin) pariteyi asağı zorlamaya devam eder diye dusunuyoruz.

  TL sepet bazında deger kaybı yaşamaya devam eder diye tahmin ediyoruz. Ama parite etkisinden dolayı TLnin dolara karşı daha fazla değer kaybetmesini bekliyoruz euroya kıyasla.

  Ayrışma da beklenmemeli. Bunu soyleyebilmek için “bir gecede 7 UFO gorebilecek noktaya gelinmiş olmalı. Dünya göbekten bağlı birbirine. ABDyi Çin finanse ediyor. Çin her yerde ticaret yapıyor. Ortadoğu petrolle yaşıyor. Sermaye akımları tüm ülkeleri akraba yapmış durumda. Franzız bankaları gırtlagına kadar Italya riski taşıyor. Keza bu ilişkiler zincirine Turkiye de dahil. Haliyle ABD ayrışır mı Avrupadan ya da Türkiye az mı etkilenir diye sormak bile bizce abesle iştigal. Bu dalga herkesi vurur.

  Erkin Şahinöz
  Erste Securities Genel Müdürü
  Ekonomi Haber Yorum
   


Similar Threads: 2012 Borsa
Forum Başlık Tarih
Güncel Bilgiler 2012 de en çok satılan arabalar 1 Ocak 2013
Güncel Bilgiler 2012 en iyi diyet kitapları 1 Ocak 2013
Güncel Bilgiler Sayısal Loto çekiliş sonuçları 29 Aralık 2012 30 Aralık 2012
Güncel Bilgiler 2012 Yılının en sempatik kadını 28 Aralık 2012
Güncel Bilgiler 2012'de En Çok Bağış Yapan Ünlü Kim 27 Aralık 2012