2011 yös sınavı

'Eğitim Merkezi' forumunda anniccha tarafından 11 Şubat 2011 tarihinde açılan konu


 1. yös sınavı 2011
  yabancı uyruklu öğrenci sınavı 2011
  2011 yös başvuruları ne zaman

  4 Şubat Perşembe günü toplanan YÖK Genel Kurulu, 29 Ocak 2010 Cuma günü duyurmuş olduğu Türk vatandaşlığından çıkan ve lise öğreniminin tamamını Türkiye’de yapan öğrencilerin Yabancı Uyruklu Öğrenci statüsünde üniversitelere başvuramayacağına dair karar ile ilgili ile ilgili herhangi bir açıklama yapmamıştır.

  Gelinen noktada T.C. uyruklarından feragat eden ve Türk liselerini bu sene bitirecek olan ya da bitirmiş olan öğrenciler için net olmayan bir durumla beraber aynı zamanda ciddi bir mağduriyet söz konusudur. YÖK’ün YÖS ‘ün kaldırılması üzerine almış olduğu karardan geri dönmesinde fazlasıyla belirleyici olan T.C. uyruklarından feragat etmiş öğrenciler ve aileleri 29 Ocak’da YÖK’den yapılan açıklamayla yine belirsiz bir durumun içine çekilmişlerdir.

  T.C. vatandaşlığından çıkan ve lise öğrenimlerini Türk liselerinde sürdüren ya da tamamlayan öğrencilerimiz ve velileri, öncelikle bu belirsiz durumun ortadan kaldırılması, somut bir açıklama yapılması ve YÖK’den bilgi talebinde bulunmak amacıyla 29 Ocak’da
  2011 YÖS adresinden duyurulan, yabancı uyruklu öğrencilerin Türkiye üniversitelerine yerleştirme şartları ile ilgili olan yeni düzenlemenin 2010′mu yoksa 2011 yılından mı itibaren geçerli olacak sorusuna YÖK’e verecekleri dilekçeler ile cevap isteyeceklerdir. Ayrıca bu dilekçelerde her öğrenci kendi mağduriyetini açıklayan ibarelere yer verecektir. Bu dilekçelere cevap verilmemesi ya da verilecek cevapların öncelikle 2010 YÖS’e girecek öğrencilerimiz için mağduriyet uyandırması halinde, öğrencilerimiz bu kararın uygulanmaması adına DANIŞTAY’a başvurularda bulunacaklardır.

  8 Şubat 2010 Pazartesi gününden itibaren öğrencilerimizin YÖK’e elden, fax ya da mail yoluyla gönderecekleri dilekçe örneği aşağıdaki linkde yer almaktadır.

  Dilekçe örneğini bilgisayarınıza indirmek için lütfen tıklayınız

  YÖK’den cevap alınamaması ya da alınan cevabın öğrencilerimizin mağduriyetini devam ettiren bir durum yaratması halinde ise, öğrencilerimizin DANIŞTAY’a başvurularda kullanacakları metin örnekleri önümüzdeki birkaç gün içerisinde web sitemizde yer alacaktır.

  Ve YÖS 2009 sonucu ile 2010 yılında üniversitelere başvurmayı planlayan T.C. uyruklarından 2009 yılında ya da daha önceki yıllarda feragat etmiş öğrenciler de alınan bu karar nedeniyle 2010 yılında üniversitelere başvuramayacak olmalarından ve mağdur olacaklarından itirazlarını YÖK’e ve ardından DANIŞTAY’a yapabilirler.

  Son olarak YÖS 2011′e girmek amacıyla vatandaşlıktan çıkan fakat YÖS’ün 2010 yılında son defa uygulacanacağı kararı ile mağdur olan öğrencilerimiz için ise yine aynı süreç işleyecektir. Bu öğrencilerimiz YÖK’e ve gerekli olduğu takdirde ilerde DANIŞTAY’a verecekleri dilekçelerde Yabancı Uyruklu Öğrenci statüsünde olduklarını ve Türk liselerinde okumuş olmalarının ya da T.C. vatandaşlığından çıkmış olmalarının Yabancı Uyruklu Öğrenci statüsünde üniversitelere yerleşmelerinin önünden herhangi bir engel teşkil etmemesi belirteceklerdir. YÖS sonuçları 2 yıl geçerli olduğundan farklı uyruklardan olan birçok öğrenci YÖS 2010 sonucu ile 2011 yılında üniversitelere başvurabilecekken, kendileri başvuramayacağı içim mağdur edildiklerini ifade edeceklerdir.
   


Similar Threads: 2011 yös
Forum Başlık Tarih
Eğitim Merkezi 2011 yös kılavuzu 11 Şubat 2011
Eğitim Merkezi Açık İlköğretim II. Dönem Sınav Yerleri 2011-2012 12 Nisan 2012
Eğitim Merkezi Diyanet İşleri Başkanlığı 2011-2 Meslek Yeterlilik Sınavı Sonuçları 4 Şubat 2012
Eğitim Merkezi 2011 Açık İlköğretim I. Dönem Sınav Sonuçları 5 Ocak 2012
Eğitim Merkezi 2011 tus sonbahar dönemi ek yerleştirme sonuçları 4 Ocak 2012