2011 Ygs ve Lys Ek Tercih Başvuru Koşulları

'Eğitim Merkezi' forumunda Misafir tarafından 21 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu


 1. 2011 YGS ve LYS Ek Tercih Başvuru Koşulları nelerdir ve 2011 YGS ve LYS Ek Tercih Başvuru şartları hakkında bilgi
  2011 YGS ve LYS Ek Tercih Başvuruları ne zaman başlayacak
    2. Cevap: 2011 Ygs ve Lys Ek Tercih Başvuru Koşulları

  2011 ÖSYS ek yerleştirme başvuruları Ekim ayının ilk haftasında başlayacak. Başvuru koşullarıyla ilgili kesin bilgilere 2011 ÖSYS ek yerleştirme kontenjan kılavuzunda yer verilecek.
  Ancak geçen yıl (2010 ÖSYS) ek yerleştirme başvuru koşullarında aşağıdaki kriterler esas alındı. Muhtemelen 2011 ÖSYS ek yerleştirme sürecindede benzer kriterler esas alınacaktır.

  2011 ÖSYS ek yerleştirme başvuru koşullarıyla ilgili ayrıntılar şöyle:


  1.2010-ÖSYS Merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar (Açıköğretim Fakültesinin kontenjansız programlarına yerleşenler hariç) ek yerleştirmede tercih yapma hakkına sahip değildir. Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için, 2010-ÖSYS merkezî yerleştirmede hiçbir yere yerleştirilmemiş (veya Açıköğretimin Fakültesinin kontenjansız programlarına yerleştirilmiş) olmak gerekir. (Merkezî Yerleştirmede bir örgün yükseköğretim programına yerleştirilmiş adaylar Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesinin kontenjan sınırlaması olmayan lisans ve ön lisans programlarına Ek Yerleştirme için başvuru yapabileceklerdir.)

  Bunun dışında aşağıdaki kurallar geçerli olacaktır:

  a) Yeni açılan yükseköğretim programları ile merkezî yerleştirmede kontenjanı dolmayan ve en küçük puanı oluşmayan yükseköğretim programlarını, ilgili puanı hesaplanmış tüm adaylar tercih edebilecektir.

  b) Merkezî yerleştirmede kontenjanı dolan ve en küçük puanı oluşan, ancak yerleştirilen adaylardan birkaçının kayıt yaptırmaması nedeniyle kontenjan açığı oluşan lisans programlarını ve Tablo 3B’deki önlisans programlarını, yalnız programın en küçük puanına eşit veya daha büyük puana sahip olan adaylar tercih edebilecektir. Tablo 3A’daki önlisans programları için en küçük puan koşulu aranmayacaktır.

  2.2010'da özel yetenek sınavı ile bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar ek yerleştirme için tercih yapabilirler.

  3.Adayların yükseköğretim programlarını tercihleri arasında gösterebilmeleri için bu programların koşullarını karşılamaları gerekir.

  4.2010-YGS/LYS'ye girmeyerek sadece sınavsız geçiş için başvuran, 2010-ÖSYS'de sınava girmek için başvurduğu hâlde sınava girmeyen veya sınava girerek 140,000'ın altında YGS puanı alan meslek lisesi mezunları sadece Tablo-3A'dan kendi alanlarındaki yükseköğretim programlarını tercih edebileceklerdir.

  5.2010-ÖSYS'de sınava girerek ilgili puan türünde 140,000 ile 179,999 arasında YGS puanı alan meslek lisesi mezunları gerek kendi alanlarında gerek alanları dışında Tablo-3A ve Tablo-3B'deki tüm programlar ile Tablo-4'teki Açıköğretim programlarını tercih edebilirler.