2011 sözleşmeli öğretmen alımı

'Etüt Merkezi' forumunda HazaN tarafından 26 Kasım 2010 tarihinde açılan konu


 1. sözleşmeli öğretmen alımı 2011

  Devlet önümüzdeki 1,5 yıl içinde, 105 bin yeni memur alımı planlıyor. Bunların 70 bin öğretmen, 20 bini ise polis olacak. Geri kalanı ise, Diyanet, Sağlık, Maliye ve Üniversitelerde, istihdam edilecek.

  Yeni personel alımı, 2010 yılının ikinci altı ayı ile, 2011 yılını kapsıyor. Geçen yıl emekli olanların yerine yüzde 25 oranında yeni personel alınabiliyordu. Orta Vadeli Mali Program ve bütçe çerçevesinde bu oran yüzde 50ye çıkarıldı. Geçen yıl 47 bin kişi devletten emekli olmuştu.

  70 BİN ÖĞRETMEN
  Bu çerçevede Milli Eğitim Bakanlığının öğretmen ihtiyacını karşılamak için 70 bin kişilik kadro açıldı. Bu kadronun 40 bini bu yıl kullanılacak. 30 bin öğretmen de gelecek yıl alınacak. Devlette halen kadrosu olmayan 68 bin sözleşmeli öğretmen bulunuyor.

  İçişleri Bakanlığı da bu yıl 20 bin polis alınması konusunda Maliyeden onay aldı ve bu konuda yasa da, önceki gece TBMMden geçti. Ayrıca halen emniyette görevli 10 bin polis memuru da Emniyet teşkilatında yeni oluşturulan Baş polis ve Kıdemli Başpolis kadrosuna atanacak.

  TBMMde halen görüşülen Diyanet İşleri Başkanlığı teşkilat yasa tasarısı ile de Diyanete 5 bin yeni kadro verilmesi planlanıyor. Bu atamalar açıktan yapılabilecek. Üniversitelere de, 7 bin akademik kadro açılacak.

  haber7​