2011 Sözleşmeli Er Başvuru Şartları

'Haberler' forumunda YAREN tarafından 5 Oca 2011 tarihinde açılan konu

 1. Sözleşmeli Er Başvuru Şartları 2011,
  2011 Sözleşmeli Er Başvuruları


  [​IMG]

  Milli Savunma Bakanlığının üzerinde çalıştığı Sözleşmeli Er modeli ile ilgili tasalak henüz net değil ancak önümüzdeki 10 gün içinde taslağın netlik kazanabileceği öngörülüyor.

  Taslak netlik kazandıktan sonra Sözleşmeli Er başvuru koşulları ile ilgili ayrıntılar güncelenmiş olarak sitemizde yeralacaktır.
  MSB tarafından hazırlanan taslağın içeriği ile ilgili basın kuruluşlarına yansıyan ön bilgiler ise şunlar:

  Binlerce kişinin merakla bekledigi sözleşmeli er düzenlemesi Başbakanlık'ta.

  Tasarının Başbakanlık'a sevkedildiği haberini Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül verdi. Düzenleme burada tasarıya dönüşecek ve daha sonra Meclis'e gidecek.

  İlk etapta 50 bin asker alınacak, sözleşmeli er olmak için ilköğretim mezunu olmak ve 15 aylık vatani hizmeti yapmak yeterli olacak. Sözleşmeli erler ağırlıklı olarak terörle mücadele birliklerinde görev yapacak.

  Peki sosyal haklar neler olacak?

  Sözleşmeli erler 1500 lira maaş alacak, görev yapılan yere göre operasyon tazminatı verilecek. Böylece sözleşmeli erin ortalama maaşı 2 bin lirayı bulacak. Maaş enflasyon oranında artacak.

  Asgari üç yıl için görevlendirilecek sözleşmeli erler, SGK güvencesinde olacak. Sözleşme sonunda ayrılan erlere tazminat ödenecek. Sözleşmenin uzatılması da gündeme gelebilecek.

  Sözleşmeli erlerin yaşam koşulları mecburi askerlik hizmetindekiyle aynı olacak. Er elbisesi giyecekler, kışlada yatıp kalkacaklar, izinli günleri dışında evlerine gidemeyecekler.
   
 2. Cevap: 2011 Sözleşmeli Er Başvuru Şartları

  Kötüymüş, Romadaki paralı askerler gibi aynen. Bir an önce bitmeli bu askerlik sıkıntısı.