2011 seçim anketi

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Ezlem tarafından 5 Şub 2011 tarihinde açılan konu

 1. 2011 Seçim Tahminleri , Seçim Anketleri 2011,Anket Sonuçlarına Göre Partilerin Oy Oranları 2011,2011 Genel Seçim Anketi Sonuçları , 2011 Milletvekili Genel Seçimleri Oy Anketler, 2011 Tahmini Oy Oranları ,

  2011 Haziran ayı Milletvekili genel seçimlerine kısa bir süre kala partilerin yoğun oy kavgası hızla sürüyor. 2010 Eylül ayı referandumunun Ak Parti’ye katkısı ne olacak?, Başörtüsü sorunu karşısında halk nasıl bir tavır sergileyecek. Başörtüsü sorunu CHP’ye mi yoksa Ak Parti’ye mi yarayacak.

  2011 Seçimleri Türk Siyasi tarihinin en önemli dönüm noktalarından biri olarak görülmekte. Zira Ak Parti yine iktidara gelirse ilk olarak Anayasa değişikliği olmak üzere, köklü değişiklikler başlayacak. “Daha Demokratik Bir Türkiye” sloganıyla yola çıkan AKP’mi yoksa “Daha Cumhuriyetçi ve Laik Bir Türkiye” sloganıyla yola CHP’mi önde gidiyor. Yoksa sessiz sedasız ilerleyen MHP’mi atak yapacak.

  Numan KURTULMUŞ’un yeni kurduğu parti “Has Parti” ve Necmettin ERBAKAN’ın tekrar başkanlığına geldiği Refah Partisi’nin performansı da merak konusu…

  Referandumdan sonra yapılan araştırmalarda baraj altına kadar düşen MHP’yi sevindiren anketi, Ortadoğu Gazetesi manşetten yayınladı. ‘MHP yükseliyor’ şeklinde yorumlanan anket haberinde bir partinin oylarını yer verilmedi.

  Ortadoğu Gazetesi‘nin “Yandaş basın ve AKP Hükümeti; MHP oylarını düşük göstermek için her yola başvurup MHP’siz bir Meclis arayışı içine girerken halk gerçekleri görüyor ve MHP’nin oyları hızla tırmanıyor. Gerçek anketler MHP’nin oylarının bugün itibariyle yüzde 20′lere dayandığını gösteriyor.” spotuyla verdiği haberde, BDP’nin oy oranına yer verilmedi.

  Eğilim-Z Grup Araştırma Merkezi’nin “Türkiye’nin Siyasi Gündemi” araştırmasının Aralık ayı sonuçları açıklandı. Siyaset bilimi, sosyoloji ve iletişim alanlarında uzman öğretim üyelerinden oluşan bir grup bilim insanı tarafından 16 büyük ilde 1100 kişiyle anket yapıldı.

  BDP’YE YER YOK

  Ortadoğu Gazetesi’nde yayınlanan ankette, “Yakında bir genel seçim olsa hangi partiye oy vermeyi düşünürsünüz?’ Sorusuna karşılık katılımcıların verdiği cevapların yüzde dağılımı şu şekilde: Yüzde 40,1 AK Parti, Yüzde 25,2 CHP, Yüzde 17,9 MHP, Yüzde 6,8 Kararsız

  BDP’nin oy oranına yer verilmediği anketin sonuçlarına bakılırsa, son araştırmalarda yüzde 47′lerde olduğu gösterilen AK Parti ciddi bir düşüş yaşıyor.

  Araştırmada; ‘Türkiye’nin en önemli sorunları nelerdir?’ sorusuna yönelik verilen cevaplar ise şöyle: Yüzde 18 İşsizlik, Yüzde 13 PKK, Yüzde 11 Bölücülük, Yüzde 10 Ekonomi, Yüzde 8 Eğitim, Yüzde 7 Yolsuzluklar…
  Konsensus Araştırma ve Danışmanlık Şirketinin Yaptığı ve Aralık Ayında Yayınladığı Son Geniş Katılımlı Seçim Anketi:

  Konsensus araştırma ve danışmanlık’ın yaptığı “Türkiye Gündemi Kasım 2010″ anketi sonuçlandı. Ankete göre AK Parti’nin oylarında düşüş diğer partilerde kıpırdanma var. İşte Kasım ayında yapılan anket sonuçları;

  Konsensus araştırma ve danışmanlık’ın Habertürk Gazetesi için yaptığı “Türkiye Gündemi Kasım 2010″ anketi sonuçlandı. Ankete göre AK Parti’nin oylarında düşüş, MHP’de ise kıpırdanma görülüyor. Bir ara gündeme gelen CHP BDP ittifakıyla bugün seçime gidilse sonuç AK Parti’ye yarıyor.

  TÜRKÎYE’nin önde gelen kamuoyu araştırma şirketlerinden Konsensus Araştırma ve Danışmanlığın yaptığı “Türkiye Gündemi-Kasım 2010″ başlıklı anket çalışmasını açıkladı.

  Konsensus, 4-16 Aralık tarihleri arasında 81 ilde, 17 yaş üstü 745′i erkek, 755′i kadın olmak üzere toplam 1500 kişiyle “telefon anketi yöntemi”yle görüştü. Anket yine önemli ipuçları verdi.

  2010 Kasım ayı araştırmasından çıkan sonuçlara göre geçen ay AK Parti’nin oylarında düşüş MHP’de ise artış görüldü. Parti liderlerinin siyasi performansında ise Başbakan Erdoğan yine ilk sırada yer aldı.

  Kasım ayı içerisinde gündeme gelen olası bir CHP BDP ittifakının sonuçlarını da Konsensus mercek altına aldı. Çıkan sonuç olası bir ittifakın CHP’den çok AK Parti’ye artış getireceği biçiminde oldu.

  İşte Türkiye’de bugün seçim olsa hangi siyasi partinin ne kadar ilgi göreceğinden, liderlerin performanslarına vatandaşın nabzı…

  AK Parti’nin oylarında yüzde 4 düşüş yaşandı

  Siyasi partilerin son iki aylık oy oranlarına bakıldığında kasım ayında AK Parti’nin yaklaşık yüzde 4 oranında oy kaybına uğradığı sonucu çıktı. Ekim ayında yüzde 44.8 oranında oy oranına sahip olan AK Parti’nin geçen ay oy oranı yüzde 40.9′a geriledi. Ekim-Kasım oy oranı değişimine bakıldığında ise CHP’nin yaklaşık yüzde 1, MHP’nin ise yüzde 1.3 oranında oyunu Yükselttiği gözlendi. BDP’nin oyları yüzde 6.7′den 7.5′e yükseldi.