2011 Kimya Yılı

'Güncel Bilgiler' forumunda Wish tarafından 11 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu


 1. 2011 Dünya Kimya Yılı
  Dünya Kimya Yılı 2011

  [​IMG]

  2011 bilindiği üzere Marie Sklodowska Curie'nin radyum ve polonyum elementlerini keşfinin 100. yıldönümüne denk gelmektedir.2011 yili UN (BM) tarafindan uluslararası dunya kimya yili (IYC-International Year of Chemistry) olarak ilan edildi.

  Aynı zamanda 2011 Pariste kurulan International Association of Chemical Societies'in de 100. yıldönümüdür. Bu sebeplerle 2011 özel olarak seçilmiştir.

  Ülkemiz IUPAC bünyesinde Türkiye Kimya Derneği tarafindan temsil edilmektedir. IUPAC bunyesinde çok sayıda alt birim ve çalışma komiteleri vardır.

  IYC 2011 etkinlikleri kimya biliminin hayatımızdaki yerini; sürdürülebilir ve sürekli gelişen bir yaşam tarzı edinmemizdeki merkezi rolünü vurgulamaya yönelik. Organizasyon kapsamında seminer, sergi, deneyler başta olmak üzere su, sağlık, gıda, enerji vb. konularda bir çok ülkede çeşitli aktivitelerde bulunulacak.

  IYC 2011 çerçevesinde gerçekleştirmek istenilen fikirleri, proje şeklinde sunarak resmi program bünyesine katmak mümkün. Projeler yerelden ulusala kadar çok farklı ölçeklerde olabilir. Projenin ana fikrinin aşağıdaki amaçlardan birine uygun olması gerekiyor:

  * Kimyanın hayatımızın sürdürülebilirliği ve gelişimindeki önemini halklara aktarmak
  * Gençlerin kimyaya olan ilgisini artırmak
  * Kimya adına parlak bir gelecek için yaratıcı fikirler üretmek
  * Kimya alanında çalışan bilim kadınlarını desteklemek
  * Kimya alanındaki başlıca buluşları hatırlatmak ve kutlamak

  Projeler başvuruları yakında IYC 2011'in resmi web sitesinden alınmaya başlanacak. Ülkemizden de IYC 2011 kapsamına projeler katmak için öğrenci grupları başta olmak üzere bütün ilgili gruplara bu organizasyonu iletmek faydalı olacaktır.

  IYC 2011 resmi web sitesi: Home - IYC 2011