2011 evliya çelebi yılı

'Medya Bölümü' forumunda YAREN tarafından 1 Kasım 2010 tarihinde açılan konu


 1. 2011 evliya çelebi,
  evliya çelebi 2011,
  2011 evliya çelebi yılı ilan edildi..


  [​IMG]

  UNESCO 2011 yılını Evliya Çelebi Yılı kabul etti..

  Önümüzdek yıl UNESCO tarafından Evliya Çelebi Yılı olarak kabul edildi.Nedeni ise Çelebinin 400. doğum yılı olması. Avrupa Konseyi ise Çelebiyi “21. Yüzyılda İnsanlığa Yön Veren En Önemli 20 Kişiden Biri ilan etti. Ancak, bütün bunlara nazire yaparmış gibi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından “100 Temel Eser listesine alınarak öğrencilere tavsiye edilen, “Evliya Çelebi Seyahatnameden Seçmeler (Metropol Yayınları) isimli kitabın toplatılması istendi.

  Bursa Büyükşehir Belediyesi, Türk tarihinin en önemli gezgin ve anlatı ustalarından olan Evliya Çelebi'yi, doğumunun 400. yıldönümünde yaşamı ve eserleriyle birlikte anıyor. Bu kapsamda Seyahatname'deki Bursa tarihini derleyecek bir çalışma hazırlanıyor.

  Çalışma kapsamında, Evliya Çelebi'nin 10 ciltlik çalışması taranacak ve eserde yer alan Bursa ile ilgili tüm detaylar ortaya çıkarılacak. Doğumunun 400. yıldönümü olan 2011 yılında Evliya Çelebi ile ilgili çeşitli paneller düzenlemeyi de planlayan belediye, yerli ve yabancı tarihçiler tarafından yapılacak çalışmayı, Çelebi'nin seyahat güzergahında at sırtında gerçekleştirecek.
  Kaynak: nethaber.com​