2011 Döviz Kuru Tahminleri

'Sosyal Konular' forumunda anniccha tarafından 7 Ocak 2011 tarihinde açılan konu


 1. Döviz Kuru Tahminleri 2011
  2011 Döviz Kuru Tahminleri 2011
  2011 Altın Fiyatı Tahminleri 2011

  The Economist dergisi 2011 yılına yönelik beklentilerini sıraladığı özel sayısında Türkiye’de Ak Parti’nin oy oranı düşmesine rağmen seçimlerden galip ayrılacağını, Başbakan Erdoğan’ın başkanlık sistemine geçiş için girişimde bulunabileceğini yazdı.

  Her yıl büyük bir isabetle yayınladığı gelecek yıl tahminleri merakla beklenen The Economist dergisinin “2011’de Dünya” özel sayısında ekonomiden, siyasete, teknolojiden sağlığa kadar birçok konuda gelecek yıla damgasını vurması beklenen gelişmeler sıralandı.

  Dergide Türkiye için bir özel makale bir de beklenti tablosu yayınlandı. “Osmanlıcılık Sorunu” (Trouble With Ottomania) başlıklı analizde haziran ayında yapılacak olan seçimlerde Ak Parti’nin oy oranının düşeceği ancak yeniden iktidar olmaya yetecek sandalye sayısı ile sandıktan yine iktidar çıkacağı öngörüldü. Economist’e göre yeni bir anayasa çalışmasına başlaması beklenen Başbakan Erdoğan başkanlık sistemini de 2011’de masaya getirebilir. “Dindar Müslümanlar” ile “Beyaz Türkler” arasında bölünen Türkiye’de yeni anayasa hazırlıkları bu ayrışmayı daha da sivrileştirecek. Dış politikadaki önemli konular Kürt sorunu ve Kıbrıs olarak sıralandı. Avrupa Birliği’nin geri planda kalmaya devam edeceği, hatta Erdoğan’ın AB’den bahsetmekten kaçınacağı kaydedildi.
  alıntı