2011 Doğa Sporları Olimpiyatları

'Spor Gündemi' forumunda Wish tarafından 8 Ağu 2010 tarihinde açılan konu

 1. 12. Doğa Sporları Olimpiyatı Antalya


  Turizmde marka haline gelen Antalya, çok sayıda uluslararası organizasyona da ev sahipliği yapıyor.

  12. Doğa Olimpiyatı, 19- 23 Ekim 2011 tarihleri arasında, Türkiye Çevre ve Doğa Sporları Federasyonu ve Alabanda Turizm AŞ işbirliği ile Antalya'da yapılacak.

  Etkinliğe çeşitli ülkelerden 50 bin kişinin katılımı bekleniyor. Merkezi Almanya'da bulunan ve Türkiye'nin de içinde bulunduğu 52 üyeden oluşan Uluslararası Halk Sporları Birliği'nin üye sayısı 3 milyona yaklaştı.

  Birliğin her iki yılda bir düzenlediği Doğa Olimpiyatları'na 1989 yılından başlamak üzere Hollanda, Fransa, Yunanistan, Finlandiya, İtalya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Estonya ve son olarak yaklaşık 9000 katılımcı ile Japonya ev sahipliği yaptı.

  [​IMG]

  2011 yılında yapılacak 12. Doğa Olimpiyatı'na Antalya aday oldu ve sekiz yıl boyunca yapılan tanıtım çalışmaları sonucunda Türkiye'de yapılması uluslararası komite tarafından oy birliği ile kabul edildi. Geçen yıl Japonya'da gerçekleştirilen organizasyonun kapanış seremonisinde, Türk Bayrağı göndere çekilirken, İstiklal Marşı çalındı, Türkiye'ye bayrak teslimi yapılarak 2011 yılında Türkiye'nin ev sahipliği yapacağı bir kez daha duyuruldu.

  2011 Doğa Sporları Olimpiyatları İcra Kurulu Başkanı Nuri Ülker, toplam üye sayısı yaklaşık 1.5 milyon iken Avusturya'daki doğa olimpiyatlarına 29 bin kişinin katıldığını belirterek, üye sayısının 3 milyona yaklaştığı ve Antalya'nın Avrupalılar için ulaşım kolaylığı düşünüldüğünde 2011'de Antalya Olimpiyatına 50 bin kişinin katılmasını beklediklerini belirtti.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 17 May 2013
Yükleniyor...