2011 DGS Başvuru İşlemleri

'Biyografi' forumunda YAREN tarafından 6 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu


 1. DGS Başvuru İşlemleri 2011,
  2011 Dikey Geçiş Sınavı Başvuru İşlemleri,
  DGS 2011 Başvuru İşlemleri


  17 Temmuz tarihinde yapılacak olan 2011 DGS sınavı başvuru işlemleri 30 Mayısta başlayacaktır. 2011 DGS başvuru işlemlerine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

  2011 DGS Başvuru Kılavuzu

  2011 DGS Başvuru İşlemleri


  Kılavuz (30.05.2011)

  Aday Bilgi Formu

  Başvuru İşleminde Adayların İzleyeceği Yol


  Başvuru Merkezleri


  2011 DGS Başvuru İşlemleri Sayfası için TIKLAYINIZ
    2. Cevap: 2011 DGS Başvuru İşlemleri

  2011 DGS Başvuruları ile ilgili ÖSYM'den yapılan yazılı açıklamada şu ayrıntılara yer verildi:

  Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Önlisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı (DGS) 17 Temmuz 2011 tarihinde Adana, Afyonkarahisar, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bolu, Bursa, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Isparta, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kars, Kayseri, Kırıkkale, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mersin, Muğla, Niğde, Sakarya, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon, Van ve Zonguldak illeri ile Lefkoşa’da yapılacaktır.

  2011-DGS’ye başvurma işlemleri 30 Mayıs2011 tarihinde başlayacak ve 8 Haziran 2011 tarihinde sona erecektir.

  2011- DGS’ye meslek yüksekokulları ve açıköğretim önlisans programlarından mezun olanlar ile son sınıfta olup da staj dışındaki mezuniyet şartlarını yerine getirmiş olanlar başvurabileceklerdir.

  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) meslek yüksekokullarının son sınıf öğrencileri ve mezunları, ülkemizde meslek yüksekokulu adını taşımayan fakat bir mesleğe hazırlayan önlisans programlarından mezun olanlar ve aynı koşullarda yurt dışından mezun olup denkliği kabul edilenler de 2011-DGS’ye başvurabilirler. İlahiyat Lisans Tamamlama Programlarına (İLİTAM) yerleştirme de DGS puanlarına göre merkezi olarak yapılacağından, bu programlara başvuracak adayların da DGS’ye girmeleri zorunludur.

  Bu sınavda adaylara lisans öğrenimindeki başarıda etkili olan sayısal ve sözel içerikli akıl yürütme (muhake me) becerilerinin ölçülmesine yönelik bir yetenek testi uygulanacaktır. Test sayısal ve sözel bölümlerden oluşmaktadır.

  Yerleştirme işlemi sınav sonuçları açıklandıktan sonra merkezi olarak, adayların DGS puanları, tercihleri ve yükseköğretim programlarının kontenjan ve koşulları göz önünde tutularak bilgisayarla yapılacaktır. Tercih işlemlerinin ne zaman ve nasıl yapılacağına ilişkin bilgi, 2011-DGS sonuçları açıklandıktan sonra, ÖSYM'nin ÃSYM:::T.C. Ãlçme, Seçme ve YerleÅtirme Merkezi internet adresinde yer alacaktır. Adayların yükseköğretim lisans programları tercihlerini yaparken, tercih süresince ÖSYM'nin internet adresinden yayımlanan Tercih Kılavuzundan yararlanmaları gerekmektedir.

  Sınava başvurmak isteyen adaylar, 2011-DGS Kılavuzu ile Aday Bilgi Formuna başvuru süresi içinde ÖSYM’nin ÃSYM:::T.C. Ãlçme, Seçme ve YerleÅtirme Merkezi internet adresinden ulaşabilirler. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacaktır. Kılavuzda başvurma, sınav, değerlendirme, tercih işlemleri ve yerleştirme ile ilgili ayrıntılı bilgi yer almaktadır. Sınava başvuracak adayların kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir.

  Adaylara ve kamuoyuna duyurulur.