2011 avrupa kültür başkenti

'Medya Bölümü' forumunda YAREN tarafından 15 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu


 1. Avrupa kültür başkenti 2011,
  Avrupa kültür başkenti,

  Avrupa Kültür Başkenti, Avrupa Birliği tarafından düzenli olarak her yıl belirlenen kent ya da kentlere verilen ünvandır.Seçilen kentin kültürel yaşamını ve kültürel gelişimini sergilemesi için oldukça iyi bir fırsattır. Bu kentler, uluslararası platformda kendi kültürlerine has özellikleri sergilemeleri için bir takım değişimler yaşamaktadırlar.

  Avrupa Kültür Kenti kavramı 13 Haziran 1985'te Yunanistan Kültür Bakanı Melina Mercouri tarafından ortaya atılmıştır. Daha sonradan Avrupa Kültür Kenti seçilen Atina'ya oldukça olumlu kültürel ve sosyo-ekonomik etkiler olmuş ve bu kentin bir cazibe merkezi haline geldiği görülmüştür.

  1999 yılında Avrupa Kültür Kenti, Avrupa Kültür Başkenti olarak değiştirilmiştir. 2000 yılından itibaren de finanse edilmeye başlanmıştır. 2005-2019 arasında ise yeni seçim sistemi belirlenmiştir. 2005'ten sonraki seçimlerde bu unvan birden fazla kente verilmesi kararlaştırılmıştır. 2010 yılındaki Avrupa Kültür Başkent'lerinden biri de İstanbul'dur.

  2011 yılı Avrupa kültür başkenti,Avrupa Birliğinin resmi websitesine göre;Talinn ve Turku..
  Tallinn, Estonya'nın başkenti ve ana liman kentidir. Baltık Denizi kıyısında, Finlandiya'nın başkenti Helsinki'nin 80 kilometre güneyinde yer alır.
  Turku, Finlandiya'nın batı kıyısında bir sahil şehridir.
  Kaynak: wikipedia​