2011 askerlik yoklaması

'Haberler' forumunda YAREN tarafından 1 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu


 1. Askerlik yoklaması 2011 Askerlik celp dönemleri
  2011 askerlik muayenesi,2011 yılı askerlik celp dönemleri


  2011 askerlik yoklaması hakkında bilgiler..
  [​IMG]
  İLK YOKLAMA

  2011 yılı askerlik çağına girenlerin yani 1991 doğumluların nüfus kayıtlarındaki bilgileri içeren ilk yoklama kimlik çizelgeleri 1-30 Nisan tarihleri arasında, nüfusa kayıtlı olunan yerin köy ya da mahalle muhtarlıklarıyla askerlik şubelerinde askıya çıkarılmak suretiyle ilan edilir.

  Askı süresi içinde ilk yoklama kimlik çizelgelerini incelemeniz, isminiz yoksa ya da kimlik bilgileriniz hatalı veya eksikse, gerekli düzeltmeleri yaptırmak üzere, 15 Mayıs tarihine kadar nüfus idaresine başvurmanız gerekmektedir.Çizelgedeki kimlik bilgilerinde hata veya eksik bilgi bulunmayanların ikâmet adreslerini listelere yazdırmaları yeterlidir.

  SON YOKLAMA

  Askerlik şubeniz 1 Temmuz-31 Ekim tarihleri arasındaki herhangi bir günde sizi yoklamaya davet eden “Son Yoklama Çağrı Tebligatını adresinize gönderecektir.
  Herhangi bir nedenle, çağrı tebligatı elinize ulaşmasa dahi; bulunduğunuz yer askerlik şubesine müracaat ederek, yukarıdaki tarihler arasında yoklamanızı yaptırmanız gerekmektedir.

  Nüfusa kayıtlı olduğunuz il ve ilçe dışında ikâmet etmekte iseniz bu tebligat ile birlikte bölgesinde bulunduğunuz askerlik şubesine başvurunuz.

  Son Yoklama Gününden Önce;

  Verem savaş dispanserine giderek, verem taraması yaptırıp sonuç belgesini alınız.

  Son Yoklamaya Gelirken;

  Nüfus hüviyet cüzdanınızı, 2 adet fotoğrafınızı, Öğrenim durumunuzu gösterir belgenin aslı ve fotokopisini, Verem savaş taraması sonuç belgesi,Meslek veya sanatınıza ait belgeleri, Sporcu lisansınızı, Sürücü belgenizin aslı ve fotokopisini
  mutlaka yanınızda bulundurunuz.

  Son yoklama sırasında sağlık durumunuzun tam olarak tespit edilebilmesi için varsa önceki yıllarda geçirmiş olduğunuz hastalıklara ait tedavi belgeleri ile raporlarınızı yanınızda bulundurunuz ve muayene sırasında durumunuzu tabiplere mutlaka bildiriniz.

  Öğrenci, hapis, yurtdışında işçi veya işveren olarak veya hastanede bulunuyor iseniz, ilgili kuruluşlardan veya konsolosluklardan alacağınız bu durumunuzu belirten belgeleri 31 Ekim tarihinden önce askerlik şubesine gönderiniz veya gönderilmesini sağlayınız.

  Son yoklamanızı süresi içinde yaptırmadığınız ve mazeretinize ait belgeleriniz askerlik şubesine ulaşmadığı takdirde yoklama kaçağı suçu işlemiş olur ve Askerlik Kanunu - Askeri Ceza Kanunu gereğince, askerlik şubelerince idari para cezası veya cumhuriyet baş savcılıkları tarafından yapılacak yargılama sonucunda hapis veya ağır hapis cezası ile cezalandırabilirsiniz ağır hapis cezası aldığınız takdirde kamu hizmetlerinde görev alma, seçme ve seçilme hakkı gibi bazı kamusal haklardan ömür boyu mahrum kalabilirsiniz.
  Kaynak