2010 Yazının En Hit Şarkıları

'Medya Bölümü' forumunda Blue tarafından 5 Haziran 2010 tarihinde açılan konu


 1. 2010 Yazının En Hit Şarkıları
  2010 Yazının En Çok Dinlenen Şarkıları
  2010 Yazında En çok Dinlenen Şarkı  1- Tarkan - Sevdanın Son Vuruşu


  [​IMG]

  Tarkan üç yıl önce çıkardığı Metamorfoz albümünün ardından uzun bir sessizliğe gömüldü. Son bir yıldır yeni albümünün sinyallerini verdi ama nafile. İstediği şarkıları bulamadı, sonuçlardan memnun kalmadı. Artık herkes bu yaz Tarkandan ümidini kesecekken son anda tüm rakiplerine yine depar attı. Ve yeni albümünden “Sevdanın Son Vuruşu adlı şarkıyı piyasaya sundu.

  Sözleri iki yıl önce hayatını kaybeden Aysel Gürele, bestesi Tarkana ve düzenlemesi Ozan Çolakoğluna ait olan şarkı hızla internet siteleri arasında yayıldı. Hareketli bir şarkı olmamasına rağmen radyo listelerinde üst sıralara çıktı

  2- Ajda Pekkan - Haydi Gel

  [​IMG]

  Ajda Pekkan geçen yaz çıkardığı Resim singleıyla yazın hitlerinden birine imza atmıştı. Bu yaz yine Serdar Ortaç imzalı bir şarkısı var: Haydi Gel.

  “Aşklayalım isimli albümünün piyasaya çıkmasına 15 gün kala şarkısını ilk kez Kral TV gecesinde söyledi. Ve şarkı yazın hitleri arasında gösterildi. Ayrıca juri üyeleri 10 şarkılık albümde Şehrazat imzalı Aşklayalım ve Ucuz Romanı da bu yazın hitleri arasında ilk sıralarda saydı.

  3- Hande Yener - Bodrum
  Hande Yenerin son albümü “Handeye Neler Oluyor?da öne çıkan parçaların başında “Bodrum var. Bu şarkı özellikle Güney sahillerinin yıldızı olacak gibi duruyor. Zaten sözleri ve ritmiyle de şimdiden gece kulüplerinin en çok çalınan parçaları arasında.

  Yaklaşık bir ay önce piyasaya çıkan albüm popçu Hande Yeneri özleyenlerin istediği gibi pop altyapılara sahip. Şarkıların içinde elektronik ve farklı soundlar da var. Albümdeki şarkıların söz ve müziklerinin hepsinde Sinan Akçılın imzası bulunuyor.


  4- Demet Akalın - Tecrübe


  [​IMG]

  Yaz hiti dendiğinde akla gelen ilk isimlerden biri Demet Akalın. Bu sene de bu kural bozulmuyor. Geçen haftalarda iki yıl aradan sonra çıkardığı “Zirve isimli albümündeki hareketli parçalar yine zirveye oynuyor.

  İlk klip ve çıkış şarkısı “Tecrübe özellikle hareketli ritmi ve akılda kalan sözleriyle dillere dolanıyor. Remiks versiyonlarıyla 16 şarkının bulunduğu “Zirve albümü yazın daha çok hit çıkaracağının da sinyallerini veriyor.

  5- Serdar Ortaç - Poşet
  Serdar Ortaç, bu yazı da pas geçmemekte ısrarlı. 17 yeni şarkıdan oluşan “Kara Kedi albümündeki “Poşet en öne çıkan parça. İçinde hem elektronik hem oyun havası hem R&B altyapılar barındırıyor.

  Özellikle yaz aylarında sahillerde ve kulüplerde gençleri coşturmayı vadediyor. Ayrıca Ortaçın Romanyalı, Bulgar ve Porto Rikolu sanatçılarla düetleri de bu yaz çok konuşulacak gibi duruyor. Jüri üyeleri albümdeki “Loş ve “Gülün Rengi isimli şarkıların da yazın hitleri arasında yer alacağını düşünüyor.

  6- Manga - We Could Be The Same

  [​IMG]

  Son zamanlardaki Eurovision şarkıları, yarışma sonrasında bile bizi hala etkisi altına almayı sürdürüyor. Örneğin Hadisenin Düm Tek Teki ve Kenan Doğulunun Shake it Up Şekerimi hala kulüplerde çalınıyor.

  Türkiyeyi Norveçin başkenti Osloda yapılan 55. Eurovision Şarkı Yarışmasında temsil eden Manga, bu şarkı ile 2. oldu!


  7- Fulden Uras - Bensiz Olsun 2010

  [​IMG]

  Oyuncu ve şarkıcı Fulden Uras son albümünü bundan dört yıl önce çıkarmış ve uzun bir sessizlik dönemine girmişti. Bu sene o sessizliğini “On isimli albümüyle bozdu. Albümde 10 yıl önce söylediği “Bensiz Olsun isimli şarkısının remiks versiyonu ön plana çıkıyor.

  Bu yeni versiyon jüri üyeleri tarafından özellikle hareketli ritmiyle beğeniliyor. Albümde jüri üyeleri tarafından önerilen bir diğer şarkı da Severek Ayrılalım.


  8- Rashit - Dinozor


  [​IMG]

  Beş kişiden oluşan Rashit grubu 1993den beri aktif olarak müzik yapıyor. Grup bu sene dört şarkılık mini bir albümle yaklaşık beş yıl aradan sonra müzik piyasasına geri döndü. Böylece Rashitin yıllarca underground piyasalarda dilden dile dolaşan ve üne kavuşan Dinozor isimli cover şarkısı yasal ve sansürsüz haliyle yayınlandı.

  Bu şarkının aslı garage-punk grubu Cmuka ait. Naim Dilmener yazın şarkısı olarak neden Dinozoru seçtiğini anlatıyor: “Yaz aşkı adı ve doğası gereği kısa sürer. Yazın ikinci yarısında bu şarkının sözleri çok kişinin hislerine tercüme olabilir.

  9- Murat Boz/Soner Sarıkabadayı - İki Medeni İnsan

  Soner Sarıkabadayı son dönemde Türk pop müziğinde yarattığı hit şarkılarla adından söz ettiriyor. İmzasını taşıyan şarkılar arasında Sertab Erener “Bu Böyle, “Açık Adres, Murat Dalkılıç “Kasaba, Murat Boz “Uçurum ve Demet Akalın “Mantık Evliliğini sayabiliriz.

  Ama Sarıkabadayıyı bunlar kesmemiş olacak ki, kendisi de bir single çıkardı. Aynı zamanda Murat Bozun albümünde “İki Medeni İnsan şarkısında şarkıcıyla düet yaptı. Şarkı akılda kalan ve kısa sürede ezberlenen sözleriyle müzik listelerinde yükseldi.

  10- Candan Erçetin - Git

  [​IMG]

  Candan Erçetin kış aylarında çıkardığı “Kırık Kalpler Durağında isimli albümünden ilk klibini “Kader parçasına çekti. Yaz sadece hareket demek değil ki... Yaz aşklarını da unutmamak gerekiyor.

  Bu yüzden Candan Erçetinin “Git şarkısı özellikle kısa süren yaz aşklarından dolayı kalbi kırılanlara hitap ediyor. Bu şarkı en iyi 10 listesindeki en slow parça olma özelliğini de taşıyor.