2010 Memur Alımları

'Haberler' forumunda Dark tarafından 18 Ara 2009 tarihinde açılan konu

 1. Memur Alımları 2010

  İşsizlere yeni bir iş müjdesi geldi, 2010 yılında devlet dairelerine yaklaşık 51 bin memur alımı yapılacağı açıklandı, 2010 yılında açıktan atama ile ve emekli olan devlet çalışanlarının yerine 51 bin memur alınması planlanıyor.

  Benim de merakla beklediğim zabıt katibi alımları da arap saçına döndü, ama bu şekilde işlemez diye düşünüyorum Ekim Kasım 2009 döneminde alım olacağı söylenmesine rağmen halen alımlar bekleniyor, üstelik ben kadrolu alınmasını bekliyorum, bu nedenle bu duyurulan memur alım rakamlarının gerçekleşmeme ihtimalini göz önünde bulundurmak lazım. Önümüzdeki yıl açıktan atama yoluyla 32 bin, emekli olanların yerine de 19 bin olmak üzere toplam 51 bin yeni memur alınacak. Hükümet’in Meclis’e sunduğu 2010 Bütçe Tasarısı’nın kadro kullanımının esaslarını belirleyen 22. maddesi, gelecek yıl devletin alacağı memur kadro sayısını netleştirdi. Buna göre, 2010’da tüm kamu kurum ve kuruluşları sınavla 21 bin, üniversiteler de 4 bin olmak üzere toplam 25 bin yeni memur alacak. Üniversitelere ayrıca 7 bin adet de öğretim üyesi kadrosu açıldı.

  19 BİN EMEKLİ YERİNE

  Böylece devletin açıktan atama yoluyla alacağı memur sayısı 32 bini bulacak. Açıktan atamaların yanı sıra devlet emeklilik, ölüm, istifa veya nakil sonucu ayrılan memur sayısının yüzde 25’i kadar da yeni memur alabilecek. Emekli Sandığı verilerine göre, son 10 yıl içerisinde, yıllık ortalama 70 bin memur emekli oldu. Ölüm, istifa ve nakil nedeniyle boşalan kadrolar da dikkate alındığında bu ortalama yaklaşık 76 bini buluyor. Buna göre, yaklaşık 76 bin kadronun bu yıl da aynı şekilde boşalacağı varsayıldığında, gelecek yıl kamu kurumlarına yaklaşık 19 bin yeni memur alma hakkı doğacak. Söz konusu 51 bin memurun alımında KPSS sonuçları dikkate alınacak.

  126 ÖZÜRLÜ PERSONEL

  Öte yandan, Başbakanlık Devlet Personel Başkanlığı’nın Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan ilanına göre 5’i belediye olmak üzere, 11 kamu kuruluşu 126 engelli personel alımı için sınav açacak.

  Alıntıdır