2010 harç başvuruları

'Etüt Merkezi' forumunda YAREN tarafından 15 Aralık 2009 tarihinde açılan konu


 1. 2010 harç başvuruları
  2010 Burs , Kredi ve Öğrenim Bursu için Belge Sorgulama
  2010 Burs , Kredi ve Öğrenim Bursu başvurularında istenilen belgelerin sorgulanması için Belge Sorgulama girişi
  Burs ve kredi başvurusunda bulunan öğrenciler Buradan gerekli olan ve istenilen belgelere bakabilirler.
  Ayrıca sizden istenilen belgeleri bulunduğumuz il yada ilçedeki KYK merkezlerine göndermemiz gerekiyor ve 20 Kasım 2009 son tarihti.. 20 Kasım’dan sonra bu belgeler neticesinde burs sonuçları tamemen belli oldu.

  1-BURS, ÖĞRENİM VE/VEYA KATKI KREDİSİ SONUÇLARI YUKARIDA SİZDEN İSTENEN BELGE VAR İSE KURUMA GİTTİKTEN SONRA İLERİ BİR TARİHTE AÇIKLANACAKTIR.
  2-SİZDEN İSTENİLEN BELGE YOK İSE BEKLİYORSUNUZ.
  3-YUKARIDA ÖNCELİK BELGESİ KISMI DOLU OYSA SİZİN BÖYLE BİR DURUMUNUZ YOK SEHVEN İŞARETLEMİŞ İSENİZ HER HANGİ BİRŞEY YAPMANIZA GEREK YOKTUR. KURUMUMUZ ÖNCELİK BELGESİ ALANI DOLU OLUP DA BELGESİNİ GÖNDERMEYENLERİN ÖNCELİĞİNİ OTOMATİKMAN SİLECEKTİR. BUNUN İÇİN DİLEKÇE YAZMANIZA GEREK YOKTUR..
  4-YUKARIDA SİZDEN İSTENİLEN ÖNCELİK BELGENİZİ İLGİLİ KURUMLARDAN TEMİN EDEREK, BELGENİN ASLINI DİLEKÇE EKİNDE ADINIZI SOYADINIZI, TC KİMLİK NUMARANIZI VE ÖĞRETİM KURUMUNUZU YAZARAK 20.11.2009 TARİHİ CUMA GÜNÜ MESAİ SAATİ BİTİMİNE KADAR,
  # BULUNDUĞUNUZ YERDEKİ KURUMUN BÖLGE VE/VEYA YURT MÜDÜRLÜKLERİNE,
  # BÖLGE VEYA YURT MÜDÜRLÜĞÜ BULUNMAYAN YERLERDE İSE KURUMUN “KREDİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI CEMAL GÜRSEL CAD. NO :61 06590-CEBECİ-ANKARA” ADRESİNE POSTA VEYA ELDEN TESLİM EDİLMESİ GEREKMEKTEDİR

  2009-2010 Burs-Kredi ve Yurt Sonuçları ( 2009 KYK Sonuçları )
  Başbakanlık bursu, öğrenim kredisi ve yurt başvuruları 26 Ağustos tarihinde sona ermişti.
  1-) Yurt sonuçları ne zaman açıklanacak?
  Yurt sonuçları 30-31 Ağustos 2009 tarihinde açıklandı. Yurt sonuçlarının açıklanmasıyla beraber katkı kredisi sonuçları da açıklanacak. ( Yurt sonuçları açıklandı)
  2009-2010 YURT BAŞVURU SONUÇLARI için buraya tıklayınız
  2-) Başbakanlık bursu ve Öğrenim Kredisi sonuçları ne zaman açıklanıyor?
  Başbakanlık bursu ve öğrenim kredisini kazanıp kazanmadığınız Kasım ayının sonlarına doğru açıklanacaktır. İlk bursunuzu 7 Ocak 2010 tarihinde alacaksınız. Aynı şekilde öğrenim kredileriniz de 7 Ocak 2010 tarihinde hesabınızda olacak.

  Burs-Kredi ve Yurt Başvurusu
  Öss yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının hemen ardından öğrencilerde, yurt, kredi ve burs bulma telaşı başlamıştı.
  Üniversiteyi kazanan öğrenciler: ” Acaba üniversiteye gidersem nerede kalacam?, Evden gelen paralar yetmeyebilir, başka yerlerden de burs veya kredi bulmalıyım” diye düşünerek internet sitelerinde kendilerine yarayaracak bilgileri araşıtrıyorlar.kyk burs, kredi ve yurt başvurusu almaktadır. Kyk’ nın öğrencilere verdiği maddi destek kredi, burs, harç kredisi ve yurt olarak 4 bölümden oluşuyor.

  Öğrenim Kredisi: Kyk’ nın öğrencilere verdiği karşılıklı maddi destektir. Öğrenim kredisi almadan önce bir senete imza atarsınız (benim girdiğim sene 6 milyara imza atmıştım) ve bunu üniversiteyi bitirdikten 2 sene sonra ödemeye başlarsınız.

  Başbakanlık Bursu: Başbakanlık bursu kazanan kimseler çok şanslıdır. Çünkü bu burs karşılıksız olup 4 sene boyunca bu burstan faydalanırsınız. Ancak başbakanlık bursu da bazı durumlarda kesilebilir. Örneğin 3 tane alttan dersiniz olursa kesilir.

  Harç Kredisi: Harç kredisi yine kyk’ nın karşılıklı verdiği maddi desteklerden bir tanesidir. Üniversitelere her dönem başı yatırmanız gereken belli bir miktarda para vardır, bunu kredi ve yurtlar kurumu sizin yerinize öder, Ancak ilerde sizden bu parayı tahsis eder.

  Yurt: Anlatmaya gerek yok. Merak ettiğiniz bir konu olabilir. Kyk yurt ücretleri ne kadar? Yurt-Kur da barınma ücretleri bedava yakındır. 3 ayda bir 200-250 lira ödersiniz, kyk size günlük 1,5 liralık yemek fişi verir, bu şekilde hemen hemen yurt kur da bedavaya barınmış olursunuz.
  Bu tanımları yaptıktan sonra Kyk başvurusu yapabileceğiniz adresleri:
  Buraya tıklayarak yurt, burs ve kredi başvurusu yapabilirsiniz.

  2009-2010 Tubitak Başarı Bursu
  Bildiğiniz üzere tubitak her yıl birçok başarılı öğrenciye burs vermektedir.
  Eğer sayısal puan türünde ilk 7500 e girmişseniz vede yerleşke olarak matematik ,fizik ,kimya , biyoloji bölümlerinden birine yerleşmişseniz burs alabilirsiniz.
  yada EA da ilk 5000 e girip psikoloji, sosyoloji ve felsefe bölümlerini yazan öğrencilere
  yada olimpiyatlardan derece alan öğrencilere eylül ayında başvurular açılarak burs verilecektir. Ayrıntılar için tubitak sitesini ziyeret ediniz

  YÖK Başkanından harçlarla ilgili açıklama
  YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, ”geçen yıl bin lira olan harç miktarının, bu yıl 8 bin liraya çıkmasının mümkün olmayacağını, böyle bir uygulama yapılmadığını” belirtti ve ekledi:
  Özcan, harçlara yapılacak zam konusunu görüşmek amacıyla kendisini ziyaret eden Ulusal Öğrenci Konseyi Başkan Yardımcısı Emre Burak Tağ ve Ulusal Öğrenci Konseyi Sağlık, Kültür ve Spor sorumlusu Kaan Demiroğlu’nu kabul etti.
  Kabulün ardından AA muhabirine açıklama yapan Özcan, üniversitelerin örgün öğretim programlarına enflasyon oranı olan yüzde 8 artış öngördüklerini, üniversitelerin ikinci öğretim ücretlerinin ise yüksek miktarlarda artmasının söz konusu olmadığını anlatarak, üniversitelerden gelen tekliflerin esas alındığını belirtti.
  Harç miktarları belirlenirken, öncelikle bir öğrencinin alacağı eğitimin devlete maliyetinin hesaplandığını anlatan Özcan, ikinci öğretim ücretleri hesaplanırken mevzuat gereği öğrenci maliyetinin yarısının öğrenciden alınacak harç miktarı olarak tespit edildiğini ve bunun Bakanlar Kurulu’na önerildiğini dile getirdi. Bakanlar Kurulu tarafından ayrıca cari hizmet maliyetlerinin hesaplandığını belirten Özcan, sözlerini şöyle sürdürdü:
  ”Hiçbir zaman öğrenciden alınan miktar bizim hesap ettiğimiz maliyetin yarısı kadar olmuyor. Biz, YÖK olarak, hiçbir zaman öğrencilerimizin ve onların velilerinin mağdur olmalarını istemeyiz. Harçları tayin eden esas merci Bakanlar Kurulu.
  Bakanlar Kurulu şöyle bir prensipten hareket ediyor: Geçen seneden bu zamana kadar fiyatlarda ne kadar artış olmuşsa diyelim enflasyon miktarı kadar bir miktar, bunu geçen seneki fiyatın üzerine ekliyor ve o miktarı ikiye bölüyor. Mesela geçen sene öğrenciden 2 bin lira harç alındığını düşünelim. Bunu diyelim ki yüzde 10 artırdınız 2 bin 200 lira olur, ikiye bölerseniz bin 100 lira çıkar.
  Öğrenciden alınacak miktar budur. Geçen sene bin lira olan harcın bu sene 8 bin liraya çıkması gibi bir olayın gerçekleşmesi mümkün değil. Böyle bir artış hiçbir şekilde açıklanamaz ve böyle de bir uygulama yok zaten. İkinci öğretimde son yıllarda kontenjanlarda büyük artışlar oldu. Hem bu artışları yapıp hem de harçları artırmak çok mantıklı değil. Onun için biz Bakanlar Kurulu’nun geçen seneki fiyatları üzerine bir miktar ekleyip onu ikiye bölüp öğrencilerden bunun alacağını düşünüyoruz. Bu da çok makul bir rakam.”
  Özcan’ı ziyaret eden öğrenciler ise özellikle ikinci öğretimde yapılması öngörülen zamlarla ilgili medyada yer alan haberlerden sonra arkadaşlarından çok fazla tepki geldiğini dile getirdiler. Bakanlar Kurulu kararlarında harç miktarı hesaplamalarında nasıl yöntem izlendiğine değinen öğrenciler, geçmiş yıllardaki kararlar göz önüne alındığında, öğrenci arkadaşlarının ve velilerin bu konuda rahat olmasını istediklerini belirttiler.
    2. Cevap: 2010 harç başvuruları

  ÖNEMLİ UYARI!
  AŞAĞIDA YAZILI ALANLARI OKUMADAN MÜRACAATTA BULUNMAYINIZ
  YURT BAŞVURULARI DEĞERLENDİRİLMEYECEK ÖĞRENCİLER
  1. Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi öğrencileri,
  2. Daha önce kurum yurtlarında barınmakta iken yurttan süresiz çıkarma cezası alan öğrenciler,
  3. Öğretim Kurumlarından derslere devam etme imkânı sağlandığına dair belge getiremeyen tüm ekstern öğrencileri,
  4. Taksirli suçlar hariç, sabıka kaydı bulunan öğrenciler.
  BURSTA ÖNCELİKLER
  1. Şehit veya gazi çocuklarına,
  2. Ama, felçli, bir veya iki kolu veya bacağı olmayanlara,
  3. Lise ve dengi öğrenimlerini yetiştirme yurtlarında tamamlayanlara,
  4. Darüşşafaka Lisesinden mezun olanlara
  5. Anne ve Babası vefat edenlere
  6. 5532 Sayılı Kanunun 15. Maddesi kapsamında ki terör sebebiyle köyleri boşaltılanlara ve ölenlerin çocuklarına,
  Öncelikli olarak burs verilmektedir.
  Ayrıca;
  1. Milli olmuş Amatör sporcu öğrencilere,
  2. 2009–2010 öğretim yılında ham puan bazında ÖSYM tarafından hesaplanan puan türlerinde ilk 100e giren öğrencilere,
  normal aylık burs tutarının üç katı burs verilmektedir.
  BURS, ÖĞRENİM BURS, ÖĞRENİM VE KATKI KREDİSİNDEN YARARLANAMAYACAKLAR
  1. Kurumumuzdan burs, öğrenim ve katkı kredisi almakta iken çeşitli sebeplerle kredisi kesilen öğrenciler ile halen burs, öğrenim ve katkı kredisi alan öğrenciler,
  2. 5102 sayılı Kanunun 2. maddesi kapsamında yer alan Kamu Kurum ve Kuruluşlarından burs almakta olan öğrenciler,
  3. Yetim maaşı ve nafaka alanlar dışında en az asgari ücret düzeyinde aylık veya ücretle sürekli bir işte çalışan veya gelire sahip olan öğrenciler,
  4. Önlisanstan lisans öğrenimine geçmek için 2009–2010 öğretim yılında intibak programı yapan veya hazırlık sınıfı okuyan öğrenciler,
  5. Açıköğretim ve Uzaktan eğitim gören öğrenciler (Sadece öncelikli durumda olan öğrenciler ile Açıköğretim Fakültesi İngilizce öğretmenliği bölümünde okuyan 1. ve 2. sınıflar hariç)
  6. Burs isteğinde bulunduğu tarihte okula giriş yılı itibariyle bir öğretim yılı kaybı olan ve başarısız olan öğrenciler ile öğrenim ve katkı kredisi isteğinde bulunduğu tarihte okula giriş yılı itibari ile bir yıldan fazla kaybı olan öğrenciler,
  7. Yabancı uyruklu öğrenciler,
  8. Polis akademisi ile askeri okul öğrencileri,
  9. Hava Harp Okulu Enstitüsü, Kara Harp Okulu Enstitüsü ve Polis Akademisi Güvenlik Bilimler Enstitüsünde okuyan sivil öğrenciler. (katkı kredisinden)
  10. Artık yıl öğrenim gören öğrenciler, (öğrenim, katkı, burstan)
  11. Hazırlık sınıfı okuyan Yüksek Lisans öğrencileri,
  12. Bir Yükseköğretim Kurumundan mezun olan öğrenciler (burs hariç)
  13. Anarşi ve terör olayına karışanlar,
  14. Üniversitelerin ikinci öğretim programlarında ve Vakıf üniversitelerinde okuyan öğrenciler ile yüksek lisans öğrencileri, (katkı kredisinden)
  15. Vakıf üniversiteleri ve yurt dışında eğitim gören ve denklikleri yapılarak memleket içerisinde bir üniversitede lisans tamamlamalarına karar verilerek, üniversitelere yerleştirilen ve geçiş yaptıkları öğretim kurumlarına ikinci öğretim öğrencileri düzeyinde katkı payı ödeyen öğrenciler, (katkı kredisinden)
  16. Üniversitelere yabancı uyruklu öğrenci sınavı (YÖS),veya YÖSe eşdeğer kabul edilen diğer sınav sonuçlarını kullanarak, yabancı uyruklu öğrenci kontenjanından yararlanarak kayıt yaptırmış olup, sonradan T.C. Vatandaşlığına geçen öğrenciler, (katkı kredisinden)
  17. Şehit çocukları ile anarşi ve terörden dolayı gazi çocukları, (anarşi ve terör olayları sonucu şehit veya gazi olanların çocuklarından öğretim kurumlarınca katkı payı alınmadığı için sadece katkı kredisinden)
  18. Yabancı ülkelerde yüksek öğrenim gören T.C vatandaşı öğrenciler, (KKTC, Türkî Cumhuriyetleri, ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusunda v.b
  YURTLARDA KAYIT, BURS, ÖĞRENİM KREDİSİ VE KATKI KREDİSİ İÇİN İSTENİLEN BELGELER
  1. Öncelik Belgesi
  * Şehit veya gazi çocuğu, (Yurt kaydı ve burs için Sosyal Güvenlik Kurumundan alınacak belge)
  * Ama, felçli, bir veya iki kolu veya bacağı olmayanlar, (Yurt kaydı ve burs için tam teşekküllü devlet hastanesinden alınacak rapor)
  * Lise ve dengi öğrenimlerini yetiştirme yurtlarında tamamlayanlar (Yurt Kaydı ve burs için T.C. Başbakanlık Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumundan alınacak belge)
  * Darüşşafaka Lisesinden mezun olanlar, (Yurt kaydı ve burs için Darüşşafaka Lisesinden alınacak belge)
  * Anne ve/veya babası Yurtkur da çalışanlar, emekli olanlar (Yurt kaydı için YURTKURdan alacakları onaylı belge)
  * 5532 Sayılı Kanunun 15. Maddesi kapsamında ki terör sebebiyle köyleri boşaltılanlar ve ölenlerin çocukları (Burs için Valilikten alınacak belge)
  * Milli olmuş Amatör sporcular lisanslı (Yurt kaydı ve burs için , T.C Başbakanlık Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünden alınacak belge/yazı)
  * %40 üzerinde sakatlık durumu olanlar, (Yurt kaydı ve burs için tam teşekküllü devlet hastanesinden alınacak rapor)
  * Anne ve babası vefat edenler, (Yurt kaydı için bağlı bulunduğunuz Nüfus Müdürlüğünden alınacak Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Belgesi)
  * Anne ve babası kanunen ayrı olanlar, (Yurt kaydı için bağlı bulunduğunuz Nüfus Müdürlüğünden alınacak Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Belgesi)
  2. 6 adet son altı ay içinde çekilmiş vesikalık fotoğraf, (Kız öğrencilerin güneş gözlüksüz ve düzgün kıyafetli, başı açık, erkek öğrencilerin ise güneş gözlüksüz ve sakalsız fotoğrafları kabul edilecektir. (Yurt kaydı için)
  BURS NEDİR?
  Yurt içerisinde yüksek öğrenim gören başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere karşılıksız verilen paradır.
  ÖĞRENİM KREDİSİ NEDİR?
  Yurt içerisinde yüksek öğrenim yapan Türk gençlerini maddi yönden desteklemek, sosyal ve kültürel gelişmelerini kolaylaştırmak amacıyla devam ettikleri yüksek öğretim kurumlarının normal öğrenim süresince verilen, zorunlu hizmet yükümlülüğü bulunmayan borç paradır.
  Öğrenim kredisi borcu, öğrenciye normal öğrenim süresince verilen miktarlara Devlet İstatistik Kurumu Toptan Eşya Fiyat Endeksindeki artışlar uygulanarak hesaplanacak miktarın ilave edilmesi ile tespit edilir.
  KATKI KREDİSİ NEDİR?
  Yükseköğretim kurumlarında bir öğrenci için cari hizmet ödeneği karşılığı Bakanlar Kurulunca tespit edilen miktarın devlet katkısı dışında kalan ve borçlanma karşılığı Kurumca öğrenci adına üniversite hesabına ödenen paradır.
  Katkı kredisi borcu; öğrencinin normal öğrenimi süresince öğrenci adına üniversite hesaplarına ödenen miktarlara Devlet İstatistik Kurumu Toptan Eşya Fiyat Endeksindeki artışlar uygulanarak hesaplanacak miktarın ilave edilmesi ile tespit edilir.
  DİKEY GEÇİŞ YAPAN ÖĞRENCİLERİN DİKKATİNE
  İki yıllık bir yükseköğretim programından yıl kaybı olmadan mezun olup, ara vermeden dört yıllık bir yükseköğretim programına kayıt yaptıran öğrenciler daha önceki öğretim kurumunda iken Kurumumuzdan öğrenim kredisi almış ise ve 2009–2010 öğretim yılında üçüncü sınıf öğrencisi olduklarını gösterir öğrenci belgesini Kurumumuza göndermeleri halinde öğrenim ve/veya katkı kredileri nakli yapılıp kredi ödemeleri devam edecektir.
  Bu durumda olan öğrencilerin yeniden müracaatta bulunmaları gerekmemektedir.
  Ancak; İki yıllık bir yükseköğretim programı süresince Kurumumuzdan burs, öğrenim ve katkı kredisi almayan ve öğrenimlerine ara vermeden dikey geçiş imtihanı sonucu intibak eğitimini tamamlayan ve 2009–2010 öğretim yılında lisans programının 3. sınıfına başlayan öğrenciler burs, öğrenim veya katkı kredisine başvuruda bulunabilirler.
  Dikey geçiş yapan öğrenciler interaktif müracaatındaki okula giriş yılını mezun olduğu iki yıllık okula hangi yıl girmiş ise o yılı okula giriş yılı olarak yazacaklardır.
  Örneğin; iki yıllık bir yükseköğretim programına 2005-2006 öğretim yılında girenler, bu durumda okula giriş yılınızı 2005, bir yıl hazırlık okudum ve sınıfını 3 yazacaklardır.
  MASTER VE DOKTORA ÖĞRENCİLERİN DİKKATİNE
  2009-2010 Öğretim Yılında İlk Defa Yüksek Lisansa Başlayan öğrencilerin
  Müracaatı 23 Eylül - 04 Ekim 2009 tarihleri arasında yapılacaktır.
  Master (Yüksek Lisans) Öğrencileri Sınıf Durumlarını Müracaat Esnasında Aşağıdaki Şekilde Seçeceklerdir.
  Okuduğunuz Dönem Aşağıdaki Gibiyse Sınıfınızı
  01. Ders dönemi birinci yarıyıl ise 1 Seçiniz
  02. Ders dönemi ikinci yarıyıl ise
  03. Tez dönemi üçüncü yarıyıl ise 2 Seçiniz
  04. Tez dönemi dördüncü yarıyıl ise
  05. Ders dönemi ek süre birinci yarıyıl ise Ek Süre Seçiniz
  06. Ders dönemi ek süre ikinci yarıyıl ise
  Doktora Öğrencileri Sınıf Durumlarını Müracaat Esnasında Aşağıdaki Şekilde Seçeceklerdir
  Okuduğunuz Dönem Aşağıdaki Gibiyse Sınıfınızı
  01. Ders dönemi birinci yarıyıl ise 1 Seçiniz
  02. Ders dönemi ikinci yarıyıl ise
  03. Ders dönemi ek süre birinci yarıyıl ise 2 Seçiniz
  04.Ders dönemi ek süre ikinci yarıyıl ise
  05.Yeterlilik dönemi birinci yarı yıl ise 3 Seçiniz
  06.Yeterlilik dönemi ek süre ikinci yarıyıl ise
  07.Tez dönemi birinci yarıyıl ise 4 Seçiniz
  08.Tez dönemi ikinci yarıyıl ise
  09.Tez dönemi ek süre birinci yarıyıl ise Ek Süre Seçiniz
  10.Tez dönemi ek süre ikinci yarıyıl ise
  11.Tez dönemi ek süre üçüncü yarıyıl ise
  AFTAN DÖNEN ÖĞRENCİLERİN DİKKATİNE
  Kurumumuzdan daha önce hangi tür krediyi alıyor iseniz (burs, öğrenim veya katkı kredisi) o tür krediye müracaata bulunmayınız. Önceden aldığınız kredi konusunda Kurumumuzla irtibata geçiniz.
  Okula giriş yılınızı aftan döndüğünüz yılı değil de ilk kayıt olduğunuz yılı yazmanız gerekmektedir.
  Örneğin; ilk kaydınızı 2001 yılında yaptırdınız, 2004 yılında okulunuzu bırakmak zorunda kaldınız, afla 2008 yılında geri döndünüz. Okula giriş yılı olarak 2001 yazılacaktır.
  MÜRACAATTA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR
  Yurt, burs, öğrenim kredisi ve katkı kredisi müracaatında bulunan öğrencilerin beyanlarının doğruluğu, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından Kamu kurum ve kuruluşlar nezdinde araştırılacaktır. Beyanlarınızın doğru olmadığının tespit edilmesi halinde yurt, burs, öğrenim ve/veya katkı kredisi hakkınız iptal edilecektir.
  * İnteraktif müracaatınızı yaparken her alanı dikkatlice inceleyin, konuyu tam olarak kavradıktan sonra ilgili alanı cevaplayınız.
  * Hatalı, eksik bildirim, gerçeğe aykırı beyan; burs, öğrenim ve katkı kredisi almanızı, yurda girmenizi engeller.
  * Kimliğiniz ile ilgili bilgileri, mutlaka nüfus cüzdanınıza bakarak cevaplayınız.
  * Evli iseniz ve eşiniz çalışıyor ise aylık net gelirini tam ve doğru olarak yazınız.
  * Burs, öğrenim ve katkı kredisi almaya hak kazanan öğrencilere ait listeler öğretim kurumlarında ilan edilecek olup, ayrıca adrese herhangi bir tebligat yapılmayacaktır. (AÖF öğrencileri hariç)
  * Müracaatların bitim tarihinden itibaren Burs, Öğrenim, Katkı kredisi ve yurt için, ailenin sosyo ekonomik ve öğrencinin öğretim durumunda meydana gelen değişikliğin, müracaat tarihinin bitimini takip eden 30 gün içinde Kuruma bildirilmesi halinde değişiklikler değerlendirmede dikkate alınacaktır.
  * Müracaat ettikten sonra müracaat tarihleri arasında her zaman başvuru güncellemesi yapabilirsiniz.
  YURT
  Yurt istekleri ancak, öğrencinin ailesinin ikamet ettiği yer, öğrenim göreceği yükseköğretim kurumunun bulunduğu şehrin belediye sınırları dışında ise (şehir içi nakil araçlarından yardımsız faydalanamayan âmâ felçli bir veya iki kolu veya bacağı olmayan öğrenciler hariç) yurt başvurusu dikkate alınacaktır.
  Kurum yurtlarının bulunduğu il/ilçeler ile aylık ücreti farklı (yüksek) olan yurtları görmek için Tıklayınız
  Yurt ücreti; yurtlarda barınma ve diğer hizmetler karşılığında öğrenciden alınan paradır. Farklı (yüksek) yurt ücreti, genel ücrete tabi yurtlarımıza oranla fiziki yapı ve/veya donanımda farklılıklar bulunan yurtlarda barınma ve diğer hizmetler karşılığında alınan paradır.
  Depozito; öğrencinin yurt ücretini zamanında yatırmaması veya yurtta yapacağı zarara karşılık tutulan paradır. Öğrencinin yurtla ilişiği kesildiğinde 10 gün içinde yurda başvurması halinde depozitosu iade edilir. ((1 Ocak 2009 tarihinden itibaren genel olarak uygulanan aylık yatak ücreti 84 TL., aylık ücreti farklı olan yurtlarda ise bu ücretler 96 TL ile 165 TL arasında değişkenlik göstermektedir. Genel ücret uygulaması yapılan yurtlarda alınan depozito ücreti 175 TL., aylık ücreti farklı olan yurtlarda ise 180 TL. ile 270 TL arasında değişkenlik göstermektedir. 1 Ocak 2010 tarihinde bu ücretler yeniden belirlenecektir. Depozito ücreti; genel ücret uygulaması yapılan yurtlar ile farklı ücret uygulaması yapılan yurtlarda; bir aylık yurt yatak ücretinden az olmamak ve dört aylık yurt yatak ücretini geçmemek kaydıyla Genel Müdürlükçe ayrı ayrı belirlenecektir.) Yurt müracaat sonuçlarını Kurumumuzun Internet sayfasından veya öğrenim görmekte olduğunuz yerdeki bölge veya yurt müdürlüklerinden öğrenebilirsiniz.
  YURTLARLA İLGİLİ BİLGİ ALMAK İÇİN
  KREDİ İLE İLGİLİ BİLGİ ALMAK İÇİN
  Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü
  Yurt İdare ve İşletme Dairesi Başkanlığı Kredi Dairesi Başkanlığı
  Kıbrıs Cad. No:3 Kurtuluş/ANKARA Cemal Gürsel Caddesi No:61 Cebeci/ANKARA
  Tel: 0 (312) 430 17 80 0 (312) 430 17 80 Genel Müdürlük (pbx) Tel: 0 (312) 363 87 70 0 (312) 363 87 70 Kredi(Pbx)
  Faks: 0 (312) 430 65 52 Faks: 0 (312) 363 69 86