2010 Emlak Vergisi Zammı

'Haberler' forumunda YAREN tarafından 7 Nisan 2010 tarihinde açılan konu


 1. 2010 Emlak Vergisi
  2010 Emlak Vergisi Oranları
  Emlak vergisi 2010

  [​IMG]
  Vatandaşlar yine zamlı vergiyle karşı karşıya..
  Maliye Bakanlığının 2010 emlak vergisi hesaplama yönteminde “binaların metrekare maliyet bedellerinin dikkate alınması vatandaşa pahalıya mal oldu.
  Ekonomik kriz sebebiyle alım gücü düşen ve işsiz kalan milyonlarca vatandaş, yükseltilen arsa değerleri nedeniyle yüzde 500leri aşan zamlı emlak vergisiyle karşı karşıya kaldı.

  Hazine ve maliyeye olan borçları nedeniyle finansman sıkıntısı çeken belediyeler faturayı yine yurttaşa çıkardı. Maliye Bakanlığının emlak vergisinin hesaplanmasında binaların metrekare maliyet bedellerinin dikkate alınmasına yönelik düzenlemesi sonrası her mahalle, cadde ve sokağın arsa bedeli ilçe belediyelerince yeniden düzenlendi.

  Arsaların değeri arttı

  Yeni düzenlemenin ardından bazı arsaların bedeli yüzde 10 - 20 oranında artarken, bazılarında artış yüzde 300lere kadar çıktı. İlçe belediyelerince belirlenen arsa artış bedelleri ise yurttaşın emlak vergisi faturasına yüzde 100 ile yüzde 500leri aşan oranda zam yapılmasına neden oldu.

  Vergilere esas metrekare bedelinin farklılık göstermesi nedeniyle aynı mahalledeki bir sokak için evin metrekare birim değeri 10 bin TL olarak hesaplanırken, diğer bir sokakta bu rakam 2 bin liraya kadar inebiliyor. İlk taksiti 31 Mayısa kadar ödemek zorunda olan yurttaşlar ise vergilere yapılan zamlara tepkili.


  Ekonomik kriz sonrası temel tüketim mallarından vergilere kadar her şeye birbiri ardına zam yapılmasına karşın gelirlerinin sürekli düştüğünü belirten emekli bir yurttaş, “Biz emekli maaşımızla geçinemiyoruz. Devlet ise bize 1800 lira vergi ödeyeceksin diyor. Bu parayı neyle ödeyeceğiz? diye sordu.

  2009 yılında Başakşehir Belediyesine 661 TL. vergi ödeyen bir diğer yurttaş ise 2 bin 82 TLlik faturaya tepki göstererek “Bu rakam ödenebilir seviyede değil dedi. Merterde mütevazı bir dükkân sahibi olduğunu kaydeden bir diğer yurttaş ise geçen yıl 900 TL ödediği vergi için bu yıl iki katı zam yapıldığı söyledi.
  Cumhuriyet​