2010 DGS Başvuru

'Eğitim Merkezi' forumunda Wish tarafından 9 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu


 1. DGS Başvuru İşlemleri 2010
  2010 Dikey Geçiş Sınavı Başvuru Şartları


  4 Temmuz 2010'da yapıalcak olan DGS başvuruları 10-20 Mayıs 2010 Tarihleri arasında yapılacak.

  Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Önlisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı (DGS) 4 Temmuz 2010 tarihinde Adana, Afyonkarahisar, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bolu, Bursa, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Isparta, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kars, Kayseri, Kırıkkale, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mersin, Muğla, Niğde, Sakarya, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon, Van ve Zonguldak illeri ile Lefkoşada yapılacaktır.

  2010- DGSye meslek yüksekokulları ve açıköğretim önlisans programlarından mezun olanlar ile son sınıfta olup da staj dışındaki mezuniyet şartlarını yerine getirmiş olanlar başvurabileceklerdir.

  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) meslek yüksekokullarının son sınıf öğrencileri ve mezunları, ülkemizde meslek yüksekokulu adını taşımayan fakat bir mesleğe hazırlayan önlisans programlarından mezun olanlar ve aynı koşullarda yurt dışından mezun olup denkliği kabul edilenler de 2010-DGSye başvurabilirler.

  Ankara Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi, İnönü Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi ile Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İlahiyat Lisans Tamamlama Programlarına yerleştirme ilgili Üniversite tarafından adayların DGS puanlarına göre yapılacağından, bu programlara başvuracak adayların da DGSye girmeleri zorunludur.

  2010-DGSye başvurma işlemleri 10 Mayıs2010 tarihinde başlayacak ve 20 Mayıs 2010 tarihinde sona erecektir.

  Bu sınavda adaylara lisans öğrenimindeki başarıda etkili olan sayısal ve sözel içerikli akıl yürütme becerilerinin ölçülmesine yönelik bir yetenek testi uygulanacaktır. Test sayısal ve sözel bölümlerden oluşmaktadır.

  Yerleştirme işlemi sınav sonuçları açıklandıktan sonra merkezi olarak, adayların DGS puanları, tercihleri ve yükseköğretim programlarının kontenjan ve koşulları göz önünde tutularak bilgisayarla yapılacaktır. Tercih işlemlerinin ne zaman ve nasıl yapılacağına ilişkin bilgi, 2010-DGS sonuçları açıklandıktan sonra, ÖSYM'nin osym.gov.tr internet adresinde yer alacaktır. Adayların yükseköğretim lisans programları tercihlerini yaparken, tercih süresince ÖSYM'nin internet adresinden yayımlanan (“GÜNCEL alanında) tercih kılavuzundan yararlanmaları gerekmektedir.

  Sınava başvurmak isteyen adaylar, 2010-DGS Kılavuzu ile Aday Bilgi Formuna başvuru süresi içinde ÖSYMnin osym.gov.tr internet adresinden ulaşabilirler. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacaktır. Kılavuzda başvurma, sınav, değerlendirme, tercih işlemleri ve yerleştirme ile ilgili ayrıntılı bilgi yer almaktadır. Sınava başvuracak adayların bu kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir.40,00 TL olan sınav ücreti başvuru işleminden önce ilgili bankaya yatırılmalıdır. Başvurular elektronik ortamda yapılacaktır. Son iki yıl içinde DGS'ye başvurmuş olan adaylar başvurularını, isterlerse bireysel olarak internet aracılığıyla kendileri yapacaklardır. Son iki yıl içinde DGS'ye başvurmamış adaylar başvurularını başvuru merkezleri aracılığıyla yapacaklardır. Başvuruda 3,00 TL olan Başvuru Hizmeti Ücreti de adaylar tarafından ödenecektir.
   


Similar Threads: 2010 Başvuru
Forum Başlık Tarih
Eğitim Merkezi 2010 ALES Sonbahar dönemi başvuru kılavuzu indir 15 Ekim 2010
Eğitim Merkezi 2010 sonbahar tus başvuru tarihi 6 Ağustos 2010
Eğitim Merkezi 2010 sonbahar üds başvuru tarihi 6 Ağustos 2010
Eğitim Merkezi 2010 KPSS Ortaöğretim Başvuruları ne zaman bitiyor 31 Mayıs 2010
Eğitim Merkezi 2010-2011 Özel Okullar Başvuru Kılavuzu 31 Mayıs 2010