2010 Askerlik celp dönemine ait işlemler

'Haberler' forumunda YAREN tarafından 24 Ocak 2010 tarihinde açılan konu


 1. 2010 Askere sevk dönemleri ne zaman?
  Askerlik celp dönemine ait işlemler 2010
  2011 askere sevk, 2010 askere sevk dönemleri, 2010 askere sevk işlemleri, 2010 askerlik celp dönemi


  2010 askerlik celp dönemine ait işlemler
  Askeralma Dairesi Başkanlığı tarafından,Milli Savunma Bakanlığı internet sitesinde yapılan açıklamaya göre; 1990 doğumluların askerlikle ilgili yükümlülükleri 01.01.2009 tarihi itibarıyla başlamıştır.
  1990 doğumlular 2009 yılında muayenelerini olacak ve 2010 yılında askere gideceklerdir.

  Milli Savunma Bakanlığı Askeralma Dairesi Başkanlığı tarafından web sitesinde yapılan açıklamada; 1990 doğumluların celp dönemleri açıklandı.

  2010 yılı celp dönemlerini görmek için Tıklayınız..

  * 1990 doğumluların askerlikle ilgili yükümlülükleri 01.01.2009 tarihi itibarı ile başlamıştır.
  * 1990 doğumlular 2009 yılında muayenelerini olacak ve 2010 yılında askere gideceklerdir.

  İLK YOKLAMA

  - Bu yıl askerlik çağına girenlerin yani 1990 doğumluların nüfus kayıtlarındaki bilgileri içeren ilk yoklama kimlik çizelgeleri 1-30 Nisan tarihleri arasında, nüfusa kayıtlı olunan yerin köy veya mahalle muhtarlıkları ile askerlik şubelerinde askıya çıkarılmak suretiyle ilân edilir.

  - Askı süresi içinde, ilk yoklama kimlik çizelgelerini incelemeniz, isminiz yoksa veya kimlik bilgileriniz hatalı veya eksikse, gerekli düzeltmeleri yaptırmak üzere, 15 Mayıs tarihine kadar nüfus idaresine başvurmanız gerekmektedir.Çizelgedeki kimlik bilgilerinde hata veya eksik bilgi bulunmayanların ikâmet adreslerini listelere yazdırmaları yeterlidir.

  SON YOKLAMA

  Askerlik şubeniz; 1 Temmuz-31 Ekim tarihleri arasındaki herhangi bir günde sizi yoklamaya davet eden “Son Yoklama Çağrı Tebligatı”nı adresinize gönderecektir.
  Herhangi bir nedenle, çağrı tebligatı elinize ulaşmasa dahi; bulunduğunuz yer askerlik şubesine müracaat ederek, yukarıdaki tarihler arasında yoklamanızı yaptırmanız gerekmektedir.

  Nüfusa kayıtlı olduğunuz il ve ilçe dışında ikâmet etmekte iseniz bu tebligat ile birlikte bölgesinde bulunduğunuz askerlik şubesine başvurunuz.

  Son Yoklama Gününden Önce;

  * Verem savaş dispanserine giderek, verem taraması yaptırıp sonuç belgesini alınız.

  Son Yoklamaya Gelirken;

  Nüfus hüviyet cüzdanınızı,

  2 adet fotoğrafınızı,

  Öğrenim durumunuzu gösterir belgenin aslı ve fotokopisini,

  Verem savaş taraması sonuç belgesi

  Meslek veya sanatınıza ait belgeleri,

  Sporcu lisansınızı,

  Sürücü belgenizin aslı ve fotokopisini

  mutlaka yanınızda bulundurunuz.

  Son yoklama sırasında sağlık durumunuzun tam olarak tespit edilebilmesi için varsa önceki yıllarda geçirmiş olduğunuz hastalıklara ait tedavi belgeleri ile raporlarınızı yanınızda bulundurunuz ve muayene sırasında durumunuzu tabiplere mutlaka bildiriniz.

  Öğrenci, hapis, yurtdışında işçi veya işveren olarak veya hastanede bulunuyor iseniz, ilgili kuruluşlardan veya konsolosluklardan alacağınız bu durumunuzu belirten belgeleri 31 Ekim tarihinden önce askerlik şubesine gönderiniz veya gönderilmesini sağlayınız.

  Son yoklamanızı süresi içinde yaptırmadığınız ve mazeretinize ait belgeleriniz askerlik şubesine ulaşmadığı takdirde yoklama kaçağı suçu işlemiş olur ve Askerlik Kanunu ve Askeri Ceza Kanunu gereğince, askerlik şubelerince idari para cezası veya cumhuriyet baş savcılıkları tarafından yapılacak yargılama sonucunda hapis veya ağır hapis cezası ile cezalandırılabilirsiniz.Ağır hapis cezası aldığınız takdirde kamu hizmetlerinde görev alma, seçme ve seçilme hakkı vb. bazı kamusal haklardan ömür boyu mahrum kalabilirsiniz.