2009 Yılının Teknolojileri..

'Sosyal Konular' forumunda YAREN tarafından 3 Nis 2009 tarihinde açılan konu

 1. Araştırma şirketi Gartner 2009’da büyük önem kazanacak stratejik teknolojileri belirledi.
  2009'da yatırım yapacaksınız mutlaka bu makaleyi mutlaka okuyunuz.

  Birçok önemli gelişme ile 2008 yılını kapatan global IT sektöründe önümüzdeki yıl izleyeceği yol konusunda öngörülerde bulunan araştırma şirketi Gartner, 2009’da büyük önem kazanacak teknolojileri belirledi. Özellikle kriz döneminde IT yatırımı yapmak isteyen şirketler için yol gösterici olması niteliğiyle büyük önem taşıyan Gartner araştırmasında öne çıkan başlıklar şöyle sıralandı:

  [​IMG]

  Sanallaştırma
  2008’de sanallaştırma ile ilgili konuşulanlar ağırlıklı olarak sunucu sanallaştırmaları etrafında yoğunlaştı. Ancak önümüzdeki yıldan itibaren depolama ve istemci uygulamalarında da sanallaştırma uygulamaları ile karşılaşacağız. Veri depolama maliyetlerini düşüren, veriye erişimi hızlandıran, aynı verinin birden fazla kopyasını elde tutularak israf yapılmasını engelleyen sanallaştırma çözümleri depolamada da önemli faydalar getirecek. Fiziksel makinelerde tutulan verilerin aynısını sanal ortamlarda tutan bu uygulamalar birçok kurum tarafından şimdiden benimsenmiş durumda. Sanal masaüstü çözümlerini tam anlamıyla kullanılmaya başlaması için ise biraz daha zaman gerekiyor. 2010 yılına gelindiğinde dünyadaki sanallaştırma uygulamalarının kullanım oranı yüzde 40’lara ulaşacak.

  [​IMG]

  Cloud Computing
  Bırakın tam Türkçe karşılığının ne olduğunu, İngilizce olarak bile tam olarak açıklanamayan Cloud Computing 2009’da en çok konuşacağımız teknolojilerden birisi olacak. İnternetin imkânlarından yararlanan, ölçeklenebilir ve esnek çözümler sunan ve her müşteriye kolaylıkla ulaşmayı sağlayan bu teknolojinin en basit açıklaması; yazılımların bir internet servisi olarak çalıştırılması olarak özetlenebilir. İşletmelerin hızlı bir biçimde büyümesine yardımcı olan bu uygulamalar, küçük işletmeler açısından donanım ve yazılım maliyetlerini de hissedilir bir biçimde düşürüyor. Giderek daha da yaygınlaşan ve internetin hızlanması ile kullanımı kolaylaşan bu uygulamalar önümüzdeki yıl büyük şirketlerin stratejilerinde de önemli bir yer tutacak.

  [​IMG]

  Web Tabanlı Mimariler
  Cloud Computing uygulamalarına da yataklık eden internet, üzerinde gelişecek başka uygulamalar ve modellerle şirketlerin önceliklerinde üst sıralara tırmanacak. Her uygulamanın internete taşınmaya başladığı bir yıl olması beklenen 2009’un ülkemizdeki şirketler için önem taşıyan bir yanı da; her şirkete bir web sitesi zorunluluğu getirilecek olması. Eğer ülkemizde de, şirketler bunu bir zorunluluk olarak değil de bir fırsat olarak değerlendirirse büyük işler başarılabileceği söylenebilir. Küçük şirketlere bile küresel çapta uygulanabilecek çözümler geliştirme fırsatı veren web tabanlı mimariler önümüzdeki yıldan itibaren revaçta olacak. Önümüzdeki 5 yıllık dönem ise tam anlamıyla web devrimi yaşanacak. 2009 bu devrimin ilk adımlarını atılacağı bir yol olması yönüyle de önemli.

  [​IMG]

  Sosyal Yazılımlar ve Sosyal Ağ
  Sosyal yazılım kavramı; ağ uygulamaları, ortak çalışma, multimedya uygulamaları gibi birçok alt dalı da içeriyor. 2008 yılında özellikle Facebook’un hızlı yükselişi ve benzer uygulamaların da çok fazla rağbet görmesi ile gündeme oturan sosyal ağ uygulamaları için 2009 yılı yükselişe geçilecek bir dönem olacak. Bireyler için olduğu kadar, şirketler için de önemli avantajlar getiren bu uygulamaları ve bu uygulamaların mahiyetini iyi kavrayamamak; sesinizi duyurmanız gereken bir konuşmada sağır olmanız kadar vahim bir durum olabilir. Özellikle fazla sayıda müşterisi olan büyük şirketlerin, üretim süreçlerini yakından izlemesi ve taleplere anında yanıt verebilmesi için önemli bir yol olan sosyal ağ kavramı 2009’da sıkça kulaklarımızı çınlatacak.

  [​IMG]

  Green IT
  Küresel ısınmanın dünyamızın öncelikli gündem maddelerinden biri olmasıyla birlikte Green IT kavramı da ortaya atıldı. Dünya çapında neredeyse havacılık sektörü kadar karbondioksit emisyonuna sebep olan IT sektörünün belki de üzerinde duracağı en öenmli başlıklardan birisi de Green IT olacak. Elektronik ürünler geliştiren şirketler, güç tasarruflu ve çevre dostu ürünlere daha da ağırlık verecek. Green IT, yalnızca son kullanıcıların beğenisine sunulan ürünlerde değil şirket politikalarında da etkin bir biçimde kendini gösterecek. Bu yıl, çevrenin korunması konusundaki hassasiyetleri artıracak yeni kanuni düzenlemelerin de çeşitli ülkelerde yapılması bekleniyor. Bu konuda gözler, özellikle çok fazla sayıda bilgisayar barındıran veri merkezlerine sahip şirketlerin üzerinde olacak.

  [​IMG]

  İş Zekâsı
  Gartner’ın 2008 yılında büyük şirketlerin IT yöneticileri ile yaptığı ankette en yüksek önceliğe sahip teknoloji olarak öne çıkan iş zekâsı uygulamaları 2009’da da önemini koruyacak. Şirketin kurumsal performansı üzerinde olumlu yönde büyük etki sağlayan iş zekâsı uygulamaları; daha akıllıca kararlar verilebilmesine yardımcı oluyor. Örneğin, bir kargo şirketinin sahadaki tüm araçları takip edebilmesini ve ihtiyaca göre yönlendirebilmesini sağlayan iş zekâsı yazılımları gerek kurumsal stratejilerin belirlenmesinde, gerekse operasyonel süreçlerde daha akıllıca kararlar alınabilmesini de sağlıyor. İş zekâsı yazılımları daha hızlı, daha iyi ve daha bilinçli kararlar alınmasına yardımcı olarak 2009 yılını da gündemin baş köşelerinde geçirecek.