2008′in En iyi icatları Belli Oldu

'Teknoloji Haberleri' forumunda DiScOvErEr tarafından 15 Aralık 2008 tarihinde açılan konu


 1. Dünyanın piyasaya çıkan ilk biyonik eli, 2008′in en büyük icatları arasına girdi.Parmakların tümünün hareket edebildiği biyonik el, Time dergisinin en büyük 50 icadı listesinde 14. sırada yer aldı.Geliştirilmesi 20 sene alan biyonik el böylece, Büyük Hadron Çarpıştırıcısının da bulunduğu listenin ön sıralarında yerini almış oldu.

  Geçmişte yapılanlardan çok daha becerikli olan biyonik el, kredi kartı gibi çok ince objeleri tutabildiği gibi ağır objeleri taşıma gücüne de sahip bulunuyor.


  EN İYİLER LİSTESİNE İNTERNET DAMGASI

  TIME’ın oluşturduğu ‘Best Inventions of 2008′de yer alan listede, internet tabanlı buluşların yoğun bir şekilde yer alması dikkat çekti. ABD’de oldukça popüler olan video sitesi Hulu.com 2008′in en iyi dördüncü icadı olarak yer alırken, Dr Horrible’s Sing-Along Blog, Joss Whedon web müzikali, Facebook benzeri bir site olan ve casuslar için Facebook olarak bilinen A-Space de listedeki diğer web tabanlı buluşlar olarak dikkat çekti.


  Google da ‘hareketli veri merkezi olarak listede 47 numaraya yerleşmeyi başaran bir diğer önemli isim olarak dikkat çekiyor.

  Listenin 20. sırasında da çok ilginç bir isim var: EA’in piyasaya sürdüğü oyunu Spore, Time tarafından 2008′in en iyi 20. icadı olarak onurlandırıldı.

  Listenin ilk 5 sırası şu şekilde:
  1. Piyasada satılan DNA testi
  2. Tesla Roadster elektrikli otomobil
  3. Lunar Reconnaissance Orbiter (NASA)
  4. Hulu.com
  5. Büyük parçacık çarpıştırıcı ve Asrın deneyi
    2. biyonik el elleri olmayan insanların beklediği bir icat çok sevindim