2008 OKS sınav sonuçları

'Güncel Bilgiler' forumunda By_TuaL tarafından 11 Tem 2008 tarihinde açılan konu

 1. OKS Sınav Sonuçları İçin Tıklayınız


  OKS'de, Matematik-Fen (MF) ve Türkçe-Matematik (TM) puan türlerinde birinciliği 5 aday paylaştı..

  Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, bakanlık Başöğretmen Salonu'nda, OKS sonuçlarıyla ilgili basın toplantısı düzenledi. Her iki puan türünde de birinciliği paylaşan adayların okulları ve isimleri şöyle:

  -Bursa Özel Tunçsiper İlköğretim Okulu'ndan Anıl Balkan
  -İstanbul FMV Özel Ayazağa Işık İlköğretim Okulu'ndan Atakan Özel
  -Malatya Özel Rahime Batu İlköğretim Okulu'ndan Büşra Eroğlu
  -Bursa Özel Emine Örnek İlköğretim Okulu'ndan Ece İrem Arslan
  -İstanbul Özel Merter Fatih İlköğretim Okulu'ndan Reyyan Ergüder

  2005 ORTA ÖĞRETİM KURUMLARI ÖĞRENCİ SEÇME SINAVI SONUÇ BİLGİLERİ

  İkinciliği 6 adayın paylaştığı OKS'de, Matematik-Fen (MF) puan türünde 4, Türkçe-Matematik (TM) puan türünde de 2 aday ikinci oldu. MF puan türünde, Eskişehir Özel Atayurt İlköğretim Okulu'ndan Oral Ersoy Dokumacı, Manisa Turgutlu Cumhuriyet İlköğretim Okulu'ndan Ahmet Karaduman, Kocaeli Özel Körfezim İlköğretim Okulu'ndan Arda Küçükgüvenve İzmir Özel Türk İlköğretim Okulu'ndan Murat Uzun, TM puan türünde ise Zonguldak Özel Zonguldak Ufuk İlköğretim Okulu'ndan Yiğit Yarımbaş ve İstanbul Piri Mehmet Paşa İlköğretim Okulu'ndan Doğan Yağız Küsmez, ikinciliği paylaştı.

  Üçüncülüğü ise her iki puan türünde de Isparta Eğirdir Süleyman Demirel İlköğretim Okulu'ndan Esra Şimşek ve İstanbul Özel Avcılar Fatih İlköğretim Okulu'ndan Ömer Uludağ aldı.

  Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme Sınavı'nda (OKS) Türkçe-Matematik (TM) alanında 703 bin 533, Matematik-Fen (MF) alanında 703 bin 532 aday, 160 baraj puanını geçerek, okul tercihi yapmaya hak kazandı.

  Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, OKS sonuçlarına ilişkin bilgi vermek amacıyla Başöğretmen Salonu'nda basın toplantısı düzenledi. Çelik'in verdiği bilgiye göre, sınava başvuran 786 bin 284 adaydan 768 bin 636 aday sınava katılırken, 17 bin 648 aday sınava girmedi.

  Sınavda, 3 yanlışın 1 doğruyu götürmesi kuralının uygulanması nedeniyle geriye 2'den az doğru yanıtı kalan 65 bin 76 adayın puanı hesaplanamadı. Bu adayların tüm testlerden aldıkları ham puanların ortalaması 0.5'ten küçük kaldığı için standart puanlarının hesaplanamadığı kaydedildi.

  TM puan türünde 703 bin 533, MF alanında da 703 bin 532 aday, 160 baraj puanını aşarak ilgili puan türlerinde okul tercihi yapmaya hak kazandı.

  TM alanında 26, MF alanında 27 aday, 160 baraj puanını geçemedi.

  KIZLAR DAHA BAŞARILI

  Sınava giren 402 bin 475 erkek öğrencinin yüzde 89.41'i, 366 bin 161 kız öğrencinin yüzde 93.86'sı baraj puanını geçti. Adaylardan 12'sinin cevap kağıtları bakanlığa ''belirlenen sınav kuralları içerisinde ulaştırılamadığından'' iptal edildi.

  Her iki puan türünde de Edirne birinci, Ankara ikinci, Eskişehir üçüncü sırayı aldı.

  Resmi ve özel fen liselerine yerleştirmede MF puanı, fen liseleri dışındaki okullara yerleştirmede de TM puanı kullanılacak. Adaylar, sınav sonuçlarını bakanlığın ''www.meb.gov.tr'' internet adresinden ve Avea'nın SMS hizmeti aracılığıyla öğrenebilecekler.

  Sınav sonuç belgelerini bugünden itibaren mezun oldukları ilköğretim okullarından alabilecek adayların adreslerine, ayrıca posta aracılığıyla sınav sonuç belgesi gönderilmeyecek.

  TERCİHLERİN ALINMASI

  Bu yıl ilk kez OKS'de tercihler, adayların puanı belli olduktan sonra ve internet aracılığıyla alınacak. Veliler, öğrencilerin mezun olduğu ilköğretim okulu müdürlüklerine başvurarak, tercih işlemlerini gerçekleştirecekler.
  Sınav sonucunda fen liselerine 5 bin 328, sosyal bilimler lisesine 384, Anadolu liselerine 118 bin 900, Anadolu teknik ve Anadolu meslek liselerine 53 bin 719, Anadolu öğretmen liselerine 13 bin 230, Anadolu imam hatip liselerine 14 bin 40, özel fen ve meslek lisesine 5 bin 2, sağlık meslek liselerine 7 bin 534 ve diğer bakanlıklara bağlı meslek liselerine 634 olmak üzere toplam 218 bin 771 öğrenci yerleştirilecek.

  Tercih başvuruları, 21 Temmuz Perşembe günü başlayacak ve 5 Ağustos'a kadar sürecek. Her iki puan türünün en az birinden 160 puan barajını geçen adaylar, puan türüne göre en fazla 12 tercih yapabilecek.

  Yerleştirme sonuçları 16 Ağustos'ta açıklanacak. Kayıtlar, 16-23 Ağustos tarihleri arasında yapılacak. Boş kalan kontenjanlara tercih kılavuzda belirtilen takvime uygun olarak merkezi sistemle ikinci kez yerleştirme yapılacak.

  BAŞARI ORTALAMALARI

  Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, öğrencilerin sınav sorularındaki başarı durumlarını da geçen yılki sınav sonuçları ile karşılaştırdı. Buna göre, geçen yıl Türkçe testindeki 7.54 başarı ortalaması, bu yıl 9.90'a, matematik testindeki başarı ortalaması 1.15'ten 2.35'e, fen bilgisi testindeki başarı ortalaması 4.70'den 4.79'a, sosyal bilgiler testindeki başarı ortalaması 7.68'den 8.20'ye yükseldi.

  Çelik, her yıl adayların en çok zorlandığı testin matematik olduğunu belirterek, yeni müfredatın bu sonuçlar da göz önünde bulundurularak hazırlanacağını kaydetti.

  Bu arada, birinciliği paylaşan adayların sınavda yöneltilen soruların tümünü doğru yanıtladıkları belirtildi. Sınavda Türkçe, Matematik, Fen Bilgisi ve Sosyal Bilgiler alanlarının her birinden 25 olmak üzere toplam 100 soru yöneltilmiş, ancak MEB'in yaptığı değerlendirme sonucunda Fen Bilgisi'nden bir soru iptal edilmişti.  Forumdas Ailesi Adına Sınava katılan tüm evlatlarımıza başarılar diliyorum.
   
  Son düzenleme: 11 Tem 2008
 2. bilgilendirme için teşekkürler By_TuaL
   
 3. Bilgilendirme için teşekkürler. Birçok evde sevinç varken bir çogunda da hüzün, hayal kırıklıkları yaşanmaktadır..

  Çocuklarımızın, genclerimizin gelecekleri 3 saatlik bir sınav ile belirlenmiş ve nerede okuyacakları testler sonucuna göre karar verilmiştir.

  Yanlıştır.. En yakın zamanda Egitim Sistemi degistirilmeli ve ezbere dayalı, dershane dayatmalarına baglı egitimden vazgecilmelidir..
   
 4. Teşekkür ederim atkadaşımm bilgiler için :f40:

  Ehh benim oğlumda çok iyi değil ama çokta kötü değil :f63:

  Allahım herkesin gönlüne göre ve hayırlısını versin inşallah:)