2. Muratın Yaptığı Yenilikler

'Tarih Bölümü' forumunda Aysell tarafından 1 Nis 2012 tarihinde açılan konu

 1. 2. Muratın Yaptığı Yenilikler nelerdir

  2. Murat'ın yenilikleri

  2. Muratın Yaptığı Yenilikler aşağıdaki gibi sıralanabilir.

  Bursa, Edirne ve başka şehirlerde, yoksullar için imaret ve ulema için medrese yaptırdı. Edirnede darülhadis ve buna gelir olarak Tahtakale Hamamı, Alacahamam ve Üç Şerefli Camiini yaptırıp, bunları bir çok vakıflarla destekledi.

  Bursada Muradiye semtinde cami, medrese ve imaret yaptırdı. Edirnede Ergene civarında bir köprü yaptırıp, Uzunköprü kasabasını kurdu. Selanik ve İpsalada da camiler inşa ettirdi. Her yıl Kudüs, Halil-ür-Rahman, Mekke-i mükerreme ve Medine-i münevvere yoksulları için otuz beş bin altın gönderirdi.

  Ankara bölgesinde Balıkhisarı adlı büyük bir subaşılığın köylerini Mekke yoksullarına vakfetmişti. Bulunduğu şehirde, her yıl on bin altını kendi eliyle seyyidlere paylaştırırdı. Tebaasının hakkına ziyadesiyle riayet eder, kul hakkından pek sakınırdı.

  Babası Çelebi Sultan Mehmed Handan kalma, Mekke-i mükerreme ve Medine-i münevvere fakirlerine, Resul-i ekrem efendimizin (sallallahü aleyhi ve sellem) komşularına hediye gönderme adetini devam ettirdi.Devrinde görülen geniş tabanlı bu kültür faaliyeti, sonraki asırlara da temel teşkil etmiştir.

  2. Murat imar işlerine ehemmiyet verip çok eser bıraktığı için Ebül-Hayrat diye anıldı.
   
Yükleniyor...