2. Murat Kimdir

'Tarih Bölümü' forumunda Aysell tarafından 30 Mart 2012 tarihinde açılan konu


 1. 2. Murat hayatı

  2. Murat hakkında bilgi

  2. Murat 1404 yılında Amasya'da doğdu. Babası Çelebi Mehmed, annesi Dulkadiroğulları Beyliği'nden Emine Hatun'dur. Fatih Sultan Mehmed'in babasıdır. Kendisine Koca Murat, Murat Gazi ve İkinci Murat denildi. Sultan Murad babasının Edirnede 1421 yılında ölümüne kadar Amasyada Sancakbeyliği yapmıştır. Babası Çelebi Mehmet Edirne'de ölünce Amasya'dan Bursa'ya gelerek 1421 tarihinde, on sekiz yaşında Osmanlı tahtına altıncı padişah olarak oturdu.

  [​IMG]

  Koca Murat iyi yetiştirilmiş kültürlü bir padişahtı aynı zamanda imarcı idi. Ergene suyu üzerine köprü yaptırmış ve burayı kasaba haline getirmiştir. Bursa ve Edirne'de camiiler, medreseler, mektepler, misafirhaneler, imarethaneler ve mevlevihaneler yaptırdı. Kaleleri almak surları yıkmak için tophane kurarak top dökmeyi düşündü.

  Sultan İkinci Murad, soyunun Kayı boyuna mensubiyetini göstermek için, sikkelerine, Kayı boyuna ait iki ok ve bir yaydan müteşekkil damgayı koydurmuştur. Sonraki padişahların bastırdıkları sikkelerde görülmeyen Kayı damgası, Kanunîye kadar çeşitli eşya ve silâhlar üzerine konulmasına devam edilmiştir.

  30 yıllık saltanat sürmüştür. 2. Murat 3 Şubat 1451 tarihinde Edirne'de vefat etmiştir.