2.Kandil Operasyonu-18 Ağustos 2011

'Haberler' forumunda Sitem tarafından 18 Ağu 2011 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]
  Kandil 2. hava harekatı
  Kandil ikinci hava operasyonu
  TÜRK Silahlı Kuvvetlerinin dün PKK’nın Kuzey Irak’taki kamplarına yönelik başlattığı hava saldırısının ardından bugün akşam saatlerinde de Diyarbakır 2’inci Hava Kuvvet Komutanlığı 8’inci Ana Jet Üssün’den kalkan F-16 savaş uçaklarının yeniden PKK’nın başta Kandil başta olmak üzere Kuzey Irak’taki kamplarını bombaladığı belirtildi.  Diyarbakır 2. Taktik Hava Kuvvetleri Komutanlığı'ndan kalkan F-16 savaş uçakları, Kandil'i bombalamaya bugün de devam etti.

  Önceki gün Hakkari'nin Çukurca ilçesinde teröristlerin kurduğu pusuda şehit olan 8 askerin ardından Diyarbakır 2. Taktik Hava Kuvvetleri Komutanlığı'ndan kalkan uçaklar, önceden belirlenen hedefleri vurmak için Kuzey Irak'a doğru yöneldi.

  Genelkurmay Başkanlığı, 17 Ağustos 2011 günü akşam saatlerinden itibaren bölücü terör örgütüne ait Kandil Dağı, Hakurk, Avaşin-Basyan, Zap ve Metina bölgesindeki 60 hedefe Türk Hava Kuvvetleri uçakları tarafından başarılı bir taarruz harekatı icra edildiğini açıklamıştı.

  Yerel kaynaklar, Hakkari’nin Çukurca ve Şemdinli ilçeleri üzerinden Irak hava sahasına giren F-16 savaş uçaklarının özellikle örgütün IrakKandil, Hakurk, Metina, Hinere, Sidekan, Lolan, Zap ve Avaşin-Basyan kamplarını yeniden bombaladığını duyurdular. Ancak, resmi kaynaklardan şu ana kadar hava operasyonu ile ilgili bir teyit bilginin gelmediği öğrenildi. PKK ile aynı çizgide yayın yapan Roj TV’de söz konusu kampların yeniden bombalandığını duyurdu.


  Kandil 2. hava harekatı video
  habertürk
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 19 Ağu 2011
 2. Cevap: Kandil 2. hava harekatı-18 Ağustos 2011

  ‘Pars’lar devrede

  Malatya Erhaç’ta 173’üncü Şafak Filo’ya ait RF-4’ler havalanarak 45 derece açıyla 200 kilometreye kadar uzaklıktaki hedefleri tespit edebilen “optik gözlerle” tek tek PKK unsurlarını belirledi. Hedef belirlemede insansız hava araçları Heronlar ile yerel birimlerden toplanan istihbaratlar da değerlendirilmeye alındı.

  Sınır boyunca Tekeli ve Derecik’te konuşlu taburlardan azami menzili 40 kilometre olan 155’lik “Fırtına” obüsleriyle Zap, Avaşin - Basyan ve Hakurk bölgelerinde koordinatları belli hedeflere topçu ateşi yapıldı. Genelkurmay Başkanlığı “bu bölgelerde tespit edilen toplam 168 hedefin topçu ateşine tutulduğunu” bildirdi.
  hürriyet