19 Mayıs Bayramının Önemi

'Önemli Gün ve Haftalar' forumunda Wish tarafından 25 Mar 2010 tarihinde açılan konu

 1. 19 Mayıs Atatürkü Anma Gençlik ve Spor


  19 Mayıs 1919 Mustafa Kemal Paşanın Samsuna ayak basarak bağımsızlık ateşini yaktığı gündür. Tüm ulusca coşkuyla kutladığımız Ulusal bayram günümüzdür. Her yıl 19 Mayıs günü Gençlik ve Spor Bayramımız yurdun her yanında spor gösterileri ve törenlerle kutlanır.

  19 Mayıs Gençlik Ve Spor bayramının önemleri nelerdir.

  19 Mayıs 1919 tarihinde Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk Samsuna ayak bastı. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürkün samsuna ayak bastığı bu tarih 19 mayıs Gençlik ve Spor bayramı olarak kutlanmaya başladı.

  Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk Milli mucadele sırasında Türk Milletini ileriye götürecek olanların ve köhnemiş fikirlere karşı çıkacak olanların genç fikirler olduğunu görmüştü.

  Bu nedenle 19 mayıs gençlik ve spor bayramının gençlik kavramı Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk tafafından ayrı bir önem taşımaktadır. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürkün gençler için söylediği anlamlı bir sözü Genç Fikirli demek, doğruyu gören ve anlayan gerçek fikirli demektir Atatürkün bu sözü gençlerimiz için söylenen anlamlı ve değerli bir sözdür.

  Türk Tarihinde kutlanması gereken günler vardır. Bunlardan biri 19 Mayıs 1919′ dur. 19 Mayıs 1919 Anadoluda yeni Türk Devletinin fiilen temellerinin atıldığı gündür ve Türkiye Cumhuriyeti tarihimizin başlangıcıdır. Yüce Önder Atatürkün Büyük Nutkunu bu olayla başlatması, doğum gününü soranlara 19 Mayısı işaret etmesi bunun kanıtı sayılmalıdır. 19 Mayıs ın milli bayram olarak ilân edilmesi bu yargıyı daha da pekiştirmektedir. Atatürk, gerek Milli Mücadele döneminde, gerekse Cumhuriyet döneminde yurdumuzun birçok şehrini ziyaret etti. Bu ziyaretler, o şehirlerin mahallî övünç günleri olarak kutlandığı halde sadece 19 Mayıs yasa ile milli bayram kabul edildi.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 22 Ara 2012
 2. Cevap: 19 Mayıs Bayramının Önemi

  bu çoooook işime yaradı
   
 3. Cevap: 19 Mayıs Bayramının Önemi

  çok teşekkürler işime çok yaradı
   
 4. Cevap: 19 Mayıs Bayramının Önemi

  çok teşşekkür ederim çoooooooooook işime yaradı
   
 5. Çok teşekkürler çok iyi yazmışsın işime bayağı yaradı