17 Ağustos Depreminin 12. Yıldönümü

'Haberler' forumunda ZeuS tarafından 16 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]
  17 Ağustos Gölcük Depreminin 12. yıldönümü
  Marmara depreminin 12. yılı

  Türkiye'de en büyük afetlerden biri olan 17 Ağustos 1999 Büyük Marmara Depreminin üzerinden tam 12 yıl geçti. Ülkemiz 20. yüzyılın başından itibaren 227 hasar ve can kaybına yol açan büyük depremi yaşarken, bu depremlerde yaklaşık 90 bin insan hayatını kaybetti, 550 bin konut yıkıldı ya da hasar gördü.

  12 Ağustos 1999 gecesi saat 3.02'de merkez üssü Gölcük olan 7.5 şiddetinde meydana gelen büyük afetin 12 inci yıldönümünde ölenleri unutmuyor ve onları rahmetle anıyoruz.

  Merkez üssü Kocaeli'nin Gölcük ilçesi olan ve 17 Ağustos 1999'da saat 03.02'de herkesi uykuda yakalayan 7,4 büyüklüğündeki deprem, Kocaeli'nin yanı sıra Sakarya, Yalova, İstanbul ve Düzce'yi etkilemişti.

  Bölgenin kaderinin 45 saniyede yeniden şekillendiği, on binlerce kişinin öldüğü ve yaralandığı, yüz binlerce kişinin evsiz kaldığı Marmara depremini Düzce'de yaşayanlar, her yıl dönümünde o anları adeta yeniden yaşıyor.Marmara Bölgesi'ni sarsan 17 Ağustos depreminin üzerinden 12 yıl geçmesine rağmen sarsıntının izleri hala yüreklerde duruyor. 18 bine yakın can alan, yüz binlerce kişiyi evsiz bırakan depremin ardından, o anı yaşayanlar, gözyaşlarına hakim olamıyor.

  Depremin gerçekleştiği 45 saniye geride kaldığında gecenin karanlığı yüzyılın felaketini yaşadı. Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte yaşanan acının ve depremin yıkıcı gücünün akıl almaz boyutları ortaya çıktı.

  O yıllarda Bolu'nun en büyük ilçesi konumundaki Düzce'de 168 bin kişi yaşıyordu ve o gece çok sayıda bina yerle bir olmuştu. Devlet hastanesi de yıkıldığı için yaralılara müdahalede büyük güçlükler çekilmiş, belediyeden, telsiz ve hoparlörlerle eczacılara eczanelerini açmaları, hekim ve hemşirelere de hastanelere gelmeleri için duyuru yapılmıştı. Deprem Ankara-İstanbul yolunda da hasara neden olunca yardım ekipleri ve ambulansların Düzce'ye ulaşmasında büyük sıkıntı çekilmişti.

  Depremin üzerinden geçen üç saat içinde çevre merkezlerden bölgeye hiçbir ambulansın ulaşamadığı bildirilmiş, tüm Marmara'yı olduğu gibi Düzcelileri de gece yakalayan depremde ilk aşamada 30 binanın tamamen yıkıldığı belirlenmişti. Depremin ardından bölgeye yardım gönderilmeye, çadır kentlerin kurulmasının ardından prefabrik evler yapılmaya başlanmıştı.

  17 Ağustos Marmara ve 12 Kasım Düzce depremlerinde kentte birçok binayla birlikte 28 cami tamamen yıkılmış, 60 caminin minareleri yerle bir olmuştu.

  İbadethanelerin yeniden yapımları söz konusu olmaya başladığında ise deprem korkusu ön plana çıkmış, yüksek kubbeli camilerden vatandaşlar korkar olmuştu. Kentin tam merkezinde bulunduğu için ''Merkez Camisi'' olarak adlandırılan, depremde yıkılan cami, deprem sembollerinden, deprem anıtlarından biri haline gelmişti. Aradan geçen sürede bazı camilerin onarılmasına başlanmıştı.

  Üzüntümüz büyük. Ölen insanlarımıza Allah'tan rahmet yakınlarına da sabırlar diliyoruz.O büyük acıyı unutmadık unutmayacağız..
    2. Cevap: 17 Ağustos Depreminin 12. Yıldönümü

  [​IMG]

  17.Ağustos,
  Aklın mantığın , izanın durduğu
  Vicdanların sızladığı , İnsanlığın ağladığı
  Göz yaşlarının oluk ,oluk aktığı kanadığı gün...

  Hayatını kaybeden tüm kardeşlerimizi rahmetle anıyoruz.Yıllar geçmesine rağmen hala gerekli düzenlemelerin yapılmadığı ve önlemleri alınmadığı gerçeğinide göz ardı etmemek gerektiğinide hatırlatıyoruz.

  Mekanları cennet olsun..