16.Uluslararası İstanbul Caz Festivali 2009

'Medya Bölümü' forumunda YAREN tarafından 23 Haziran 2009 tarihinde açılan konu


 1. 16. Uluslararası İstanbul Caz Festivali, 2 Temmuzda 30’un üzerinde konserlerle başlıyor..

  Caz dünyasının en ünlü bas gitaristleri Stanley Clarke, Marcus Miller ve Victor Wooten’ı ağırlayacak olan festival 15 Temmuzda da sona erecek.

  [​IMG]
  İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen “16. Uluslararası İstanbul Caz Festivali”, 30’un üzerinde konserle 2-15 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek. Festival bu yıl 30’un üzerinde konserle yine İstanbul’u bir caz kentine dönüştürecek. Şehrin çeşitli mekânlarına yayılacak İstanbul Caz Festivali konserlerine bu yıl, Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’nin yanı sıra The Marmara Esma Sultan, Aya İrini Müzesi, Cemal Reşit Rey Konser Salonu, İstanbul Modern, Nardis Jazz Club ve İstinyePark ev sahipliği yapacak.

  Festival’in gelenekselleşen etkinliği Caz Vapuru’na bu yıl bir de Balkan müzikleriyle renklenecek olan Balkan Vapuru eklendi. 5 ve 12 Temmuz Pazar günleri müzikli Boğaz turlarıyla sürerken, “Sokak Konserleri” caz coşkusunu İstanbul sokaklarına taşımaya devam edecek. Festival, 2 Temmuz Perşembe akşamı The Marmara Esma Sultan’da gerçekleşecek Açılış Töreni ile başlayacak.

  BAS GİTARIN ÜÇ DEV İSMİ MILLER, CLARKE VE WOOTEN AYNI SAHNEDE BULUŞUYOR

  İstanbul Caz Festivali, caz dünyasının en ünlü bas gitaristleri Stanley Clarke, Marcus Miller ve Victor Wooten’ı, kısaca başharfleri ile “SMV”yi ağırlayacak. Basgitarın bu üç maestrosundan oluşan “SMV”, 8 Temmuz Çarşamba akşamı saat 21.00’de Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi’nde sahne alarak yazın en dikkat çekecek konserlerinden birine imza atacak. Temelleri 2007 yılında atılan “SMV”, geçtiğimiz yıl yayınlanan Thunder albümü ile bütün dünyada büyük ses getirdi. Caz dünyasında olduğu kadar pop ve rock dünyasını da etkileyen bu üç ustanın buluşması kuşkusuz kaçırılmayacak bir konser olacak.

  USTALAR BİRARADA: ERKAN OĞUR, ALİM QASIMOV VE DERYA TÜRKAN

  Son üç yıldır birbirinden önemli isimleri İstanbul Caz Festivali’ne özel projelerle bir araya getiren “Ustalarla Buluşmalar” serisi bu yıl da Türkiye’den ve yurtdışından önemli üç sanatçıyı bir araya getiriyor. Azerbaycan’ın dünyaca ünlü sesi Alim Qasimov, Türkiye’nin en değerli bestecilerinden, perdesiz gitar virtüözü Erkan Oğur ve kemençe üstadı Derya Türkan, 10 Temmuz Pazartesi gecesi saat 21.00’de Aya İrini Müzesi’nin etkileyici atmosferinde aynı sahnede buluşacaklar.

  NEW WAVE BRASS BAND GRUBU İLE SOKAK KONSERLERİ PROGRAMI

  Festivalin bu yılki “Sokak Konserleri” programında, New Orleans’ın köklü caz bandolarından New Wave Brass Band, Beyoğlu’ndan, Kadıköy’e, Nişantaşı’ndan Bağdat Caddesi’ne İstanbul’un değişik semtlerinde konserler verecek. New Wave Brass Band’in konser programı şöyle:
  “3 Temmuz Cuma, saat: 18.00 / İstiklal Caddesi, 5 Temmuz Pazar, saat: 18.00 / Ortaköy Meydanı, 6 Temmuz Pazartesi, saat: 18.00 / Kadıköy, Eminönü Vapur İskelesi önü, 7 Temmuz Salı, saat: 16.30 / Nişantaşı.”

  CAZ VAPURU VE BALKAN VAPURU

  Her yıl, Festival’in vazgeçilmezleri arasında yer alan “Caz Vapuru”na, bu yıl bir de “Balkan Vapuru” ekleniyor. Vapurlar halatlarını topluyor, İstanbul Boğazı’nı, Caz’ın ve Balkan müziklerinin renklerine boyamaya hazırlanıyor.

  Caz Vapuru bu yıl yolculuğuna, 5 Temmuz Pazar günü, New Orleans menşeli şenlikli bando New Wave Brass Band ve repertuarlarında caz standartlarından ünlü müzikallere çeşitli parçalar bulunan İstanbul Saxophone Quartet eşliğinde çıkıyor.

  Balkan Vapuru ise 12 Temmuz Pazar günü, Balkan yörelerinin “oynak ritmleri” eşliğinde Boğaz’ı turlayacak, bu vapurda yer alacak topluluklar daha sonra açıklanacak. Her iki vapur da, saat 11.00’de Kabataş’tan yola çıkacak ve Anadolu Kavağı’na uzanacak, iki saatlik moladan sonra tekrar Kabataş’a geri dönecek.
    2. Cevap: 16.Uluslararası İstanbul Caz Festivali 2009

  adamalr cok hoş calıolar yaa ama dinlemioum yaa

  paylaısm için tss ederim