16. Altın Koza Film Festivali

'Medya Bölümü' forumunda Ezlem tarafından 12 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu


 1. 16. Altın Koza Film Festivali

  [​IMG]

  Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Altın Koza Film Festivali’nin onaltıncısı bu yıl 08 - 14 Haziran tarihleri arasında gerçekleştiriliyor. İlk olarak bundan tam 40 yıl önce 1969 yılında “Altın Koza Film Şenliği” adıyla gerçekleştirilen Altın Koza Film Festivali, o tarihten bu yana her yıl zenginleşen içeriği ile ülkemizin en önemli kültür - sanat etkinliklerinden biri haline geldi. 1969 yılından bu yana çeşitli aralıklarla onaltıncısı gerçekleştirilecek festival, bu yıl aynı zamanda 40. yaşını kutluyor.

  Festivalde her yıl olduğu gibi bu yıl da ulusal, uluslararası yarışmalar ve gösterim bölümü izleyicilerle buluşacak. Festival, Dünya ve Akdeniz sinemasının seçkin örnekleri, dünyada ve ülkemizde üretilmiş kısa filmler ve belgesellerle izleyicilere bir sinema şöleni yaşatacak.

  Festivalin yarışma bölümü; Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması, Öğrenci Filmleri Yarışması ve Uluslararası Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması’ndan oluşuyor. Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda ülkemizde son bir yıl içinde üretilen uzun metrajlı filmler yarışacak. Öğrenci Filmleri Yarışması’nda ise, Güzel Sanatlar ve İletişim Fakülteleri’ne öğrenim gören öğrencilerin ürettiği kısa filmler jüri karşısına çıkıyor. Uluslararası Akdeniz Kısa Film Yarışması’nda Akdeniz havzasında üretilen kısa filmler Altın Koza için yarışıyor.

  Festival kapsamında sinemamıza emek vermiş önemli isimlere özel bölümlerle yer veriliyor. Bunlardan ilki, “Türk Sineması’nda Bir Usta Oyuncu” bölümü. Sinemamıza uzun yıllar emek vermiş bir isme ithaf edilen bölüm çerçevesinde, sanatçının sanat yaşamını anlatan bir de kitap yayınlanıyor. Ayrıca sanatçının filmlerinden oluşan bir seçki sinemaseverlerle yeniden buluşturuluyor.

  Onur Ödülleri ise yine Türk Sineması’na oyuncu ve yönetmen olarak damgasını vurmuş önemli isimlere veriliyor. Düzenlenen özel bir geceyle sunulan ödül kapsamında yine söz konusu isimlerin filmlerinden oluşan özel bir seçki izleyicilerle buluşuyor.

  Festivalin “gösterim” bölümü ise her yıl daha da zenginleşen bir mönüyle izleyici karşısına çıkıyor. Dünya ve Akdeniz Sineması’nın seçkin ve ödüllü uzun metraj filmleri, dünyada ve ülkemizde üretilen kısa filmler ve belgeseller sinemaseverlerle buluşuyor.

  Festivalde ayrıca çeşitli atölye çalışmaları,sergiler ve özel etkinlikler de sanatseverlerle buluşuyor.