12-13 Şubat 2011 Hava ve yol durumu

'Haberler' forumunda Ezlem tarafından 12 Şubat 2011 tarihinde açılan konu


 1. 12 Şubat 2011 Hava nasıl olacak


  Marmara'nın doğusu, İç Anadolu'nun kuzey batısı, Karadeniz Bölgesi ile Manisa, Afyon, Kütahya ve Uşak çevrelerinin akşam saatlerinden sonra yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışlar; Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları ile Uşak ve Manisa çevrelerinde yağmur, yağış alan diğer yerlerde ise karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak.

  Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden alınan tahminlere göre, hava sıcaklığı, ülke genelinde 3 ila 5 derece artacak. Rüzgar, genellikle güney ve güneybatı yönlerden hafif, iç ve batı kesimlerde ise orta kuvvette zaman zaman kuvvetlice esecek.

  Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

  Ankara: Parçalı zamanla çok bulutlu, akşam saatlerinden sonra karla karışık yağmur ve kar yağışlı (Rüzgar; güney ve güneybatılı yönlerden (Lodos) kuvvetlice (30-40 km/s) esecek) 10

  İstanbul: Parçalı zamanla çok bulutlu, akşam saatlerinden sonra yağmur, gece saatlerinde karla karışık yağmurlu (Rüzgar; güney ve güneybatılı yönlerden (Lodos) kuvvetlice (30-40 km/s) esecek) 15

  İzmir: Az bulutlu zamanla parçalı ve çok bulutlu (Rüzgar; güney ve güneybatılı yönlerden (Lodos) kuvvetlice (30-40 km/s) esecek) 16

  Adana: Az bulutlu zamanla parçalı ve çok bulutlu 18

  Antalya: Az bulutlu zamanla parçalı ve çok bulutlu 18

  Samsun: Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinden sonra aralıklı yağmurlu 15

  Trabzon: Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinden sonra aralıklı yağmurlu 11

  Erzurum: Parçalı ve çok bulutlu (İl genelinde kuvvetli buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis bekleniyor) -4

  Diyarbakır: Az bulutlu zamanla parçalı ve çok bulutlu 10

  HAVA SICAKLIĞI: Ülke genelinde 3 ila 5 derece artacak.

  RÜZGAR: Genellikle güney ve güneybatı yönlerden hafif, iç ve batı kesimlerde ise orta kuvvette zaman zaman kuvvetlice esecek.

  UYARILAR

  SİS, BUZLANMA VE DON OLAYI UYARISI: Yurdun iç kesimlerinde gece ve sabah saatlerinde buzlanma ve don olayı, doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı ile birlikte sis beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (Tarımsal ürünlerde zarar, ulaşımda aksamalar vs.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir

  ÇIĞ TEHLİKESİ: Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'da eğimin fazla olduğu dik yamaçlarda çığ riski olduğundan yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (Ulaşımda aksamalar, mal ve can kaybı vs.)dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

  KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın Ege, Marmara ve İç Anadolu'da güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetlice (30-40 km/s) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (soba gazı zehirlenmeleri) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

  BÖLGELERİMİZDE HAVA

  MARMARA:
  Bölge geneli parçalı ve zamanla çok bulutlu doğusu akşam saatlerinden sonra yağmur ve karla karışık yağmur, yüksekleri kar yağışlı geçecek. Rüzgar; güney ve güneybatılı yönlerden (Lodos) kuvvetlice (30-40 km/s) esecek.

  EGE: Parçalı zamanla çok bulutlu, Kütahya, Manisa, Uşak ve Afyonkarahisar çevreleri yağışlı geçecek. Yağışlar; Manisa ve Uşak çevrelerinde yağmur, yağış alan diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Rüzgar; güney ve güneybatılı yönlerden (Lodos) kuvvetlice (30-40 km/s) esecek.

  AKDENİZ: Az bulutlu zamanla parçalı ve çok bulutlu geçecek. Rüzgar; güney ve güneybatılı yönlerden (Lodos) hafif, Göller Yöresi'nde orta zaman zaman kuvvetlice (30-40 km/s) esecek.

  İÇ ANADOLU:
  Parçalı zamanla çok bulutlu, akşam saatlerinden sonra kuzey batısı (Ankara, Eskişehir, Kırıkkale, Çankırı, Yozgat) karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçecek. Rüzgar; güney ve güneybatılı yönlerden (Lodos) kuvvetlice (30-40 km/s) esecek. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin doğusunda buzlanma ve don olayı görülecek.

  BATI KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinden sonra bölge geneli yağışlı geçecek. Yağışlar; kıyılarda yağmur ve karla karışık yağmur iç kesimlerde ise kar şeklinde olacak. Rüzgar; bölgenin iç kesimlerinde güney ve güneybatılı yönlerden (Lodos) hafif ve orta zaman zaman kuvvetlice (30-40 km/s) esecek.

  ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, bölge geneli gece saatlerinden sonra yağışlı geçecek. Yağışlar; genellikle yağmur, iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Gece ve sabah saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı görülecek. Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde eğimin fazla olduğu yamaçlarda çığ tehlikesi bulunmaktadır.

  DOĞU ANADOLU: Genellikle parçalı ve doğusu çok bulutlu geçecek. Bölge genelinde yer yer kuvvetli olmak üzere buzlanma ve don olayı ile birlikte sis bekleniyor. Bölgede eğimin fazla olduğu yamaçlarda çığ tehlikesi bulunmaktadır.

  GÜNEYDOĞU ANADOLU:
  Az bulutlu zamanla parçalı ve çok bulutlu geçecek.